Czy wiedziałeś, że szczury posiadają wyjątkowo rozwinięte zmysły? Ich wąsy pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także służą im do poruszania się i orientacji w przestrzeni. To dlatego są tak zręczne i niezwykle sprawne w swoich ruchach. Ale to nie wszystko!
Niezwykłe zdolności szczurów sięgają również ich inteligencji. Potrafią rozwiązywać proste zagadki, uczyć się na podstawie doświadczeń i współpracować w grupie. Ich zdolności poznawcze niezmiennie zadziwiają naukowców i sprawiają, że szczury są popularnym modelem do badań w dziedzinie psychologii i neurologii. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Sprawdź 10 ciekawostek o szczurach domowych i napisz, które z nich Cię zaskoczyły!
Ciekawostki o szczurach domowych (i nie tylko)
1. W chwilach silnych emocji szczury pulsują oczami
Choć może to brzmieć nietypowo, szczury mają zdolność do pulsacji oczu w momentach intensywnych emocji. Kiedy są podekscytowane, zestresowane lub kierują nimi silne emocje, ich oczy zaczynają pulsować. To zachowanie może z początku wyglądać dziwnie, ale po czasie zaczyna zachwycać każdego właściciela!
2. Czerwonookie szczury kiwają głowami, aby złapać ostrość widzenia
Właściciele czerwonookich szczurów bardzo często mogą zaobserwować, jak ich gryzonie kiwają głową, podczas jedzenia, czy nawet poruszania się. Wynika to z tego, że mają one słabszy wzrok i w taki sposób łapią ostrość. Potrafi to wyglądać bardzo zaskakująco, ale trzeba przyznać, że jest to na swój sposób urocze 🙂
3. Na białych szczurach najczęściej przeprowadzane są badania w laboratoriach
Pozostając w temacie białych szczurów – gryzonie o tym kolorze (zarówno szczury, jak i myszy, króliki czy świnki morskie), najczęściej stanowią przedmiot eksperymentów w laboratoriach. Wynika to z faktu, że są one do siebie podobne genetycznie, a co za tym idzie, można wielokrotnie odtworzyć na nich różne badania.
Takie gryzonie można później adoptować przez fundację Lab Rescue – są one równie wspaniałymi towarzyszami, co i gryzonie z hodowli!
4. Zdrowe zęby u szczura mają kolor pomarańczowy
Zaskakujące może być to, że zęby szczura powinny mieć pomarańczowy odcień. To oznaka dobrego stanu zdrowia, a także odpowiedniej diety. Jeżeli Twój gryzoń ma białe zęby, lub coś Cię niepokoi, udaj się z nim do doktora weterynarii.
5. Szczurze zęby stale rosną
Szczurze zęby cały czas rosną, dlatego tak ważne jest dostarczanie im do jedzenia twardej karmy oraz przysmaków. Czasem może się jednak zdarzyć tak, że zęby gryzonia będą miały tendencję do nadmiernego rośnięcia – w takim, wypadku konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu w klinice weterynaryjnej, aby pozbyć się tego problemu.
UWAGA: nie podajemy szczurom wapienka / suchego chleba do ścierania zębów!
6. Szczury się śmieją!
Szczury potrafią się śmiać! Badania wykazały, że szczury wydają charakterystyczne dźwięki przypominające chichotanie, które są interpretowane jako wyraz radości. To unikalne zachowanie jest obserwowane podczas zabawy lub interakcji z innymi szczurami lub ludźmi. Jakie jeszcze ciekawostki o szczurach warto znać?
7. Szczury mają sny
Szczury mają sny, podobnie jak psy i ludzie, czego dowiedli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Mają one podobny przepływ fal mózgowych w czasie snu. A o czym śnią?
Kiedy szczury śnią, odtwarzają ostatnio wykonywaną czynność lub wspominają zdarzenia, które miały miejsce w ciągu dnia. Dlatego tak ważna jest codzienna zabawa i interakcja z tymi inteligentny gryzoniami!
8. Szczury są święte!
W niektórych miejscach szczury są uznawane za święte. Choć wielu osobom szczury kojarzą się negatywnie, w niektórych kulturach i religiach są one traktowane z szacunkiem i czcią. Przykładem takiego miejsca jest świątynia Karni Mata w Indiach, gdzie tysiące szczurów jest uważanych za wcielenia duchów zmarłych. Szczury w tej świątyni są traktowane z najwyższą opieką i podziwem. To idealne miejsce dla każdego właściciela!
9. Szczury wyczuwają emocje u ludzi
Szczury potrafią wyczuwać emocje u ludzi. Te wrażliwe stworzenia mają zdolność do odczytywania naszych nastrojów i emocji. Badania wykazały, że szczury potrafią rozpoznać strach, radość i inne emocje u ludzi, co sprawia, że są niezwykle wrażliwymi towarzyszami. Z tego powodu, nie warto się przy nich smucić.
10. Szczury krwawią z nosa?
Podczas choroby lub przeziębienia, szczury mogą mieć wycieki porfiryny z oczu i nosa. Posiadają one kolor czerwony, przez co wiele osób myli to zjawisko z krwawieniem.
Jeżeli nie jesteś pewny, czy szczur ma porfirynę, czy krwawi, zbierz wydzielinę na kawałek materiału i zalej wodą utlenioną – krew będzie się pienić, natomiast porfiryna nie.
Podsumowanie
Szczury to fascynujące gryzonie, które skrywają wiele tajemnic. W powyższym wpisie pokazałam ciekawostki o szczurach, które mnie zaskoczyły. Która z nich jest Twoją ulubioną? A może jest coś, co szczególnie Cię zadziwiło? Zapraszam do komentowania!