Jak nauczyć szczura sztuczek i czy jest to możliwe?

5
(5)

Nie od dziś wiadomo, że szczury to niezwykle mądre zwierzęta, zdolne do szybkiego przyswajania nowych umiejętności. Jednak czy można faktycznie są one na tyle inteligentne, że można nauczyć je sztuczek? Jak w prosty i skuteczny sposób to zrobić? Poznaj proste sposoby na to jak nauczyć szczura sztuczek!

Ostatnio na blogu: Jakie imię dla szczura wybrać? Pomysły na oryginalne imiona

Czy można nauczyć szczury robić sztuczki?

Choć szczury wydają się być niepozornymi gryzoniami, to jednak nauka nowych umiejętności nie stanowi dla nich żadnego problemu, co potwierdza na przykład nauka kuwetowania szczura. Dla wielu właścicieli tych zwierząt dobrą informacją będzie to, że można nauczyć szczury wykonywać sztuczki.

Wielu właścicielom na samym początku wydaje się, że ich gryzonie są za leniwe lub, że nie są aż tak inteligentne jak inne zwierzęta. Jest to jednak błąd – kluczem do sukcesu jest systematyczność i cierpliwość. Czego mogą nauczyć się szczury?

Jakich sztuczek można nauczyć szczury?

Istnieje wiele sztuczek, których mogą nauczyć się szczury, jednak do najpopularniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim:

  • obrót;
  • komenda “do klatki”;
  • reagowanie na imię;
  • skok przez przeszkody.

W jaki sposób nauczyć gryzonia każdej z powyższych komend? Zobacz krótki poradnik i daj znać, jak idą postępy w nauce szczurów!

Jak nauczyć szczura obrotu?

Każdy właściciel szczurów choć raz chciał nauczyć swoje gryzonie robić obrót. Wbrew pozorom nie jest to trudna do nauczenia komenda.

Do nauki tej komendy przydadzą Ci się ulubione smakołyki Twojego gryzonia. Jeżeli jeszcze nie wiesz, za czym Twój zwierzak szaleje, przetestuj orzechy, nasiona słonecznika, migdały, banana lub sklepowe przysmaki (np. Versele-Laga Crock Complete Berry). Oprócz przysmaków nie zapomnij o systematyczność i cierpliwości – one również bardzo Ci się przydadzą! Jak nauczyć szczura sztuczki obrót?

Weź w rękę smakołyk, a gdy szczur podejdzie, to zatocz nią koło. Przygotuj się na to, że szczur na początku nie zrozumie, o co Ci chodzi, jednak z czasem zacznie on podążać za smakołykiem. Trenuj z gryzoniem codziennie, a zobaczysz efekty!

Jak nauczyć szczura komendy “do klatki”?

Komenda do klatki może wydawać się bezużyteczna, jednak wcale taka nie jest. Przydaje się ona w momencie, gdy szczury znajdują się na wybiegu lub znikną właścicielowi z oczu. Jak nauczyć szczura samodzielnego powrotu do klatki?

Tak naprawdę nie trzeba robić dużo w tym kierunku. Za każdym razem, gdy odkłada się szczura do jego willi, należy powiedzieć “do klatki”. Dzięki temu szczur połączy komendę z aktualnie wykonywaną czynnością.

jak nauczyć szczura zrobić obrót

Jak nauczyć szczura reagować na imię?

Podobnie jak przy nauce obrotu, w trakcie nauki reagowania na imię przydadzą się ulubione smakołyki szczura. Aby nauczyć szczura tej komendy, należy zostawić szczura w dalszej odległości od siebie, a następnie zawołać go po imieniu i dać smakołyk. Po pewnym czasie szczur zacznie reagować na swoje imię.

Jak nauczyć szczura skakać przez przeszkody?

Nauka szczura skakania przez przeszkody może wydawać się niemożliwa, jednak jest to sztuczka, której również można nauczyć swoje gryzonie! I w tym przypadku niezbędne będą ulubione smakołyki pupila.

Na samym początku należy zrobić dowolną przeszkodę –  powinna być ona stosunkowo niska, aby gryzoń poradził sobie z jej przejściem. Może być to pilot od telewizora lub długa rurka po papierze ręcznikowym. Biorąc smakołyk do ręki należy przeprowadzić gryzonia przez przeszkodę.

Gdy szczur załapie, jak skakać przez niskie przeszkody, można utrudnić mu zadnie, budując bardziej wymagający tor. W jaki sposób?

Do tego celu przygotuj dwie rolki po papierze toaletowym oraz wykałaczki. Rolki połącz ze sobą za pomocą kilku wykałaczek, tworząc wyższą przeszkodę. Kontynuuj naukę, przeprowadzając gryzonia przez tor, za pomocą smakołyków.

Podsumowanie

Jak uczyć szczura? Przede wszystkim trzeba być cierpliwym (nie od razu Rzym zbudowano!), a także systematycznym. Wyłącznie codzienna praca z gryzoniem przyniesie satysfakcjonujące efekty. Do nauki bez wątpienia przydadzą się ulubione smakołyki Twojego pupila.

A jakie sztuczki potrafią wykonywać Twoje szczury? Zostaw komentarz!

 

 

 

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *