Wszystko o szczurach domowych dla początkujących

wszystko o szczurach dla początkujących

Jeżeli trafiłeś na tego bloga to znaczy, że dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę ze szczurami lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które, zapisane w przystępny sposób, pozwolą Ci zrozumieć jak należy obchodzić się ze szczurem domowym oraz jak zapewnić mu właściwe warunki. Wszystko o szczurach, zwierzętach inteligentnych i pełnych ciekawości, które stanowią popularnych towarzyszy ludzi na całym świecie. Dowiesz się o ich naturalnym środowisku, zachowaniu, potrzebach żywieniowych oraz o tym, jak odpowiednio troszczyć się o ich zdrowie i komfort. Odkryjesz także, jak zaadoptować szczura, jak go szkolić i jak zapewnić mu odpowiednie zabawki i aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie szczurów czy doświadczonym opiekunem, znajdziesz tu wartościowe wskazówki i porady, które pomogą Ci stworzyć harmonijną i szczęśliwą relację ze swoim futrzanym przyjacielem.

 Spis treści:

Wszystko o szczurach domowych – najważniejsze informacje w pigułce

Szczury są stadne

Pomyśl sobie, że wszyscy ludzie znikają z powierzchni ziemi, a Ty zostajesz całkiem sam i nie masz się do kogo odezwać. Nieciekawa wizja, prawda?  Szczur domowy jest niezwykle towarzyskim zwierzęciem, dlatego powinieneś mu zapewnić co najmniej jednego osobnika tej samej płci (lub wykastrowanego szczura innej płci). Sama obecność człowieka nie wystarczy, by zwierzak był szczęśliwy.

Szczurze zachowania najciekawiej obserwuje się, gdy stado liczy troszkę więcej osobników,  dlatego jeżeli tylko możesz zapewnić dobre warunki większej ilości szczurom, to warto pomyśleć o powiększeniu stada. Osobiście nie zauważyłam większej różnicy w opiece nad 2 a 4 szczurami – problem jest dopiero wtedy, gdy zaczynają chorować.

wszystko o szczurach

Szczur domowy – samiec czy samica?

Każda płeć ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – niektórzy polecają samce, inni samice, a jeszcze inni stada mieszane (pod warunkiem, że jedna z płci jest wykastrowana). Samice często chorują na ropomacicze, dlatego warto zapobiec temu problemowi poprzez kastrację, natomiast samce wydzielają mocniejszy zapach, który dla niektórych ludzi może być drażniący.

Wszystkie szczury, które do tej pory u mnie mieszkały były płci męskiej, i nie mogę narzekać na ich zapach. Regularne sprzątanie klatki niweluje ten problem.

Samice są bardziej niezależne i wybiegi wolą spędzać na zwiedzaniu mieszkania, natomiast samce z reguły są większymi miziakami.

Choroby u szczurów domowych

Faktem jest, że szczury są chorowite. Nie jest to punkt, który ma Cię odstraszyć od przygarnięcia szczurów pod swój dach, jednak powinieneś się porządnie zastanowić, czy możesz zapewnić swoim zwierzakom odpowiednią opiekę. Na początku rozejrzyj się, czy w Twoim mieście znajduje się weterynarz specjalizujący się w leczeniu gryzoni. Punkt ten jest niezwykle ważny – gdy Twój zwierzak zachoruje, możesz nie uzyskać wystarczającej pomocy od zwykłego weterynarza.

U szczurów domowych często zdarzają się drobne przeziębienia, a także groźniejsze choroby, jak guzy czy nowotwory, dlatego zastanów się, czy Twój budżet pozwoli Ci na leczenie przyjaciela, gdy  ten zachoruje. Wizyty u weterynarza, leki, a także operacje mogą naprawdę sporo kosztować.

wszystko o szczurach domowych

Ile żyją szczury?

Ile żyje szczur domowy to pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Niestety szczury nie są długowiecznymi gryzoniami, co jest ich jedyną wadą. Trudno przewidzieć, jak długo szczur będzie żył, ponieważ jest to zależne od wielu czynników m.in. od genetyki oraz warunków, w jakich żyje nasze zwierzę.  Zdarzają się osobniki, które dożywają nawet trzech lat, jednak niektóre szczury chorują i odchodzą bardzo młodo.

Czy można zapobiec szczurzym chorobom?

Zakup szczura w polecanej hodowli może zminimalizować szansę na zachorowanie zwierzaka na guzy czy nowotwory,  a także zwiększyć jego długość życia, jednak nie daje to 100% gwarancji, że będzie on całkowicie zdrowy. Pomimo tego, warto zdecydować się na taki sposób nabycia szczura.

Klatka dla szczurów

Czasy, w których zwierzaka trzymało się w małej klatce już dawno minęły – teraz ludzka świadomość jest większa, co pozwala na zapewnienie gryzoniom komfortowych i godnych do życia warunków.

Szczury potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni, która umożliwi im swobodne poruszanie się, a także zabawę, dlatego im większa klatka, tym lepiej. Minimalne wymiary klatki dla 2-4 szczurów wynoszą 80 x 50 x 80 cm.

Oprócz właściwych wymiarów, warto zwrócić uwagę na inne cechy klatek dla szczurów, które również są ważne. Wszystkie te informacje, a także przykładowe klatki wraz z ich zaletami oraz wadami, znajdziesz w artykule Jaką klatkę dla szczurów wybrać?

Wyposażenie klatki

By zapewnić jak największy komfort swoim zwierzakom, powinieneś wyposażyć ich klatkę w rożnego rodzaju hamaki, domki oraz norki, które dadzą szczurom schronienie, a także miejsce do odpoczynku.

Kolejnym wyposażeniem, o którym nie można zapominać są tunele, rury pvc, a także gałązki drzew owocowych, które zapewnią im doskonałą zabawę w klatce i zapobiegną nudzie. Wiesz już prawie wszystko o szczurach. Co jeszcze jest istotne?

wszystko o szczurach domowych - wyposażenie

Wybieg dla szczurów

W klatce szczury spędzają większość swojego życia, jednak należy umożliwić im spędzanie czasu również poza nią. Na początku możesz wypuszczać szczury na łóżko. Z czasem warto dać im więcej swobody, i pozwolić na spacery po większym terenie, np. po pokoju. Taki wybieg powinien trwać minimum godzinę dziennie, jednak by wyjście nie znudziło się zbyt szybko, na pustym terenie możesz umieścić kartony oraz rury pcv, dzięki którym wybieg będzie ciekawszy, a szczur prędko nie wróci do klatki.
Nie zapomnij o zabezpieczeniu kabli, a także miejsc, w których szczury mogą się zaklinować!

Żywienie szczurów

Co może jeść szczur to kolejna ważna do omówienia kwestia. Szczury domowe są zwierzętami wszystkożernymi, jednak nie oznacza to, że można je karmić byle czym. Podstawą żywienia naszych pupili powinna być dobra karma, która składa się ze zbóż oraz ziół. Unikaj mieszanek, które posiadają kolorowe, chemiczne chrupki – one zdecydowanie nie służą Twojemu zwierzakowi. Warto również poszerzyć dietę o inny pokarm, jak na przykład warzywa, owoce oraz orzechy, a także niesolony makaron.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie ważne pytania i wdrożyć Cię w szczurzy świat. Gryzonie te wymagają dużo opieki, a także poświęcenia, jednak ich wspaniałe zachowanie do ludzi, a także możliwość obserwowania ich zachowania w stosunku do innych szczurów wynagradza wszystkie wydane pieniądze. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o szczurach domowych, zapraszam do lektury artykułów na różnorodne tematy. Poznasz typowe problemy, z którymi mogą się spotkać właściciele i znajdziesz ich rozwiązania. Odkryjesz również fascynujące fakty o ich inteligencji, umiejętnościach socjalnych i sposobach komunikacji. Wszystko o szczurach domowych, które są nie tylko zwierzętami towarzyskimi, ale także niesamowitymi i kochanymi członkami rodzin.