Jak podać szczurowi leki?

4
(1)

Szczury to dość chorowite gryzonie, dlatego prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z podaniem im antybiotyku lub innego specyfiku. Oczywiście są szczury, które chętnie jedzą leki ze strzykawki i nie ma z nimi żadnego problemu, jednak bardzo często trafiają się partie, którym podanie lekarstwa graniczy z cudem.

Dotychczas żaden z moich gryzoni nie był chętny do zjadania leków, dlatego jakoś musiałam sobie z tym poradzić. W jaki sposób najłatwiej podać szczurowi antybiotyk? Poniżej znajdziesz propozycje i triki, które stosuję podczas podawania lekarstw.

 

Jak podać szczurowi antybiotyk w strzykawce?

Czasem trafiają się takie szczury jak Dior, którego można zobaczyć na powyższym zdjęciu – same chętnie jedzą lek ze strzykawki i nie ma z nimi najmniejszego problemu. Niestety nie w każdym przypadku jest tak pięknie i niekiedy trzeba się sporo namęczyć, żeby gryzoń zjadł całą dawkę leku. Jak podać szczurowi lek w strzykawce?

Najlepszym sposobem na podanie leku w strzykawce, jest po prostu podanie go na siłę. Nie jest to przyjemne, jednak najważniejsze jest przecież zdrowie gryzonia. Jak to zrobić?

W tym celu należy zawinąć szczura w tak zwane burrito, to znaczy w ręcznik lub ściereczkę  – gryzoń nie ma wtedy możliwości żeby się wyrywać i odpychać łapami. Podanie leku w ten sposób samemu może być trudne, dlatego najlepiej, by jedna osoba trzymała gryzonia, a druga podawała lek do pyszczka.

Lek w strzykawce podaje się szczurowi od boku pyszczka – z przodu ma on długie zęby, które uniemożliwiają podanie go w komfortowy sposób. Płyn należy aplikować powoli, by gryzoń się nie zadławił.

Jak podać szczurowi antybiotyk w formie tabletki?

Podanie szczurowi antybiotyku w formie tabletki nie należy do najłatwiejszych zadań – trzeba go w końcu zachęcić, by zjadł lek, który zazwyczaj nie jest dobry w smaku.

Pierwszym krokiem w podaniu szczurowi tabletki  powinno być jej pokruszenie, a następnie podzielenie na zaleconą przez weterynarza liczbę części. Każdą porcję dobrze jest przechowywać w folii spożywczej, lub w pustych kapsułkach – są one stosunkowo tanie i z pewnością nieraz się przydadzą.

Puste kapsułki żelatynowe

kapsułki na leki

Z czym podawać takie leki? Dróg jest kilka. Najprostszymi z nich jest wymieszanie dawki leku w formie proszku z Gerberem, Sinlacem lub kaszką dla dzieci.  Szczury lubią takie przysmaki i z pewnością nie pogardzą jedzeniem, którego na co dzień nie dostają. Leki można również wymieszać z papką z banana lub innym, miękkim, ulubionym owocem.

Gdy mam do podania lek w formie tabletki, zazwyczaj robię ciasto lecznicze z masła orzechowego – szczury je lubią i zazwyczaj chętnie zjadają, dlatego jeżeli antybiotyki wymieszane z kaszką czy Gerberem nie zdają egzaminu, to warto wypróbować właśnie ten sposób.

Ciasto lecznicze dla szczurów – jak je zrobić?

Zrobienie ciasta leczniczego dla szczurów jest niezwykle proste i świetnie sprawdzi się, gdy do podania mamy większą ilość antybiotyku. Potrzeba do niego jedynie mąki, wody oraz masła orzechowego. Ten ostatni produkt można dostać w każdym sklepie spożywczym, jednak należy zwrócić uwagę, by było ono niesolone.

Proporcje składników zależą od ilości antybiotyku. Zazwyczaj na jedną tabletkę leku daję 1 łyżeczkę wody, 1 łyżeczkę mąki oraz 1 łyżeczkę niesolonego masła orzechowego. Czasami daję trochę więcej masła, żeby kulka z lekiem miała bardziej orzechowy smak.

Ciasto z lekiem dzielę na tyle części, ile zlecił mi weterynarz (np. 1:8, 1:16), a następnie podaję szczurom zgodnie z zaleceniami. Cały ten proces można zobaczyć na poniższym obrazku.

 

waga i leki dla szczurów

!Zrobione kulki przechowujemy w lodówce!

 

Z czym podać szczurowi probiotyk?

Gdy podaje się szczurowi antybiotyk, niezbędne jest podanie mu również probiotyku. Czasami można go dostać od razu u weterynarza, jednak  jeżeli doktor akurat nie ma go na stanie, to nic się nie dzieje – można też podać gryzoniowi zwyczajny, ludzki probiotyk z apteki. Dawka na jednego szczura wynosi około 1/4 kapsułki. Pamiętaj jednak, że podaje się go 2 godziny po zastosowaniu antybiotyku.

Bardzo często spotykam się z opinią, że probiotyk można podać w jogurcie, czy maślance. Przyznam, że sama na początku swojej przygody ze szczurami popełniałam ten błąd. Nie jest to jednak dobry sposób, ponieważ szczury nie trawią laktozy. Podanie probiotyku z tymi produktami może prowadzić do biegunek, a to z kolei do odwodnienia.

Najczęściej podaję probiotyk z Gerberem lub bananową kaszką dla dzieci. Do tej pory każdy szczur zjadał go w takiej formie i nigdy nie było z nimi żadnych problemów. Można również spróbować rozrobić go z wodą oraz odrobiną miodu i podać w strzykawce.

Jak zrobić szczurowi zastrzyk?

Przyznam szczerze, że nigdy nie robiłam swoim szczurom zastrzyków – zawsze szłam z tym do weterynarza lub po prostu brałam antybiotyki w formie płynu/tabletki. Nie zawsze jednak się tak da. Jak się do tego zabrać?

Trzeba być przede wszystkim szybkim i stanowczym. Na samym początku należy złapać gryzonia, wziąć fałd skóry na karku lub udzie, a następnie wbić igłę wzdłuż ciała. Wydaje się to dość proste, jednak przy bardzo ruchliwych szczurach potrzebne będą dwie osoby – jedna do trzymania gryzonia, a druga do robienia zastrzyku.

Warto pamiętać, w którym miejscu robiło się zastrzyk – czasami po jego wykonaniu czuć niewielki guzek, a niekiedy może pojawić się martwica.

Podsumowanie

Żadnej zaszczurzonej osoby nie ominie podawanie leków – tym gryzoniom bardzo często trafiają się nawet zwykłe przeziębienia, które już wymagają odpowiedniej reakcji. Niektóre szczury są na tyle łakome, że nie stanowi dla nich żadnego problemu zjedzenie lekarstwa ze strzykawki. Niestety takie osobniki nie zdarzają się zbyt często. Co zrobić, gdy szczur nie chce przyjąć antybiotyku?

Leki w strzykawce, najlepiej jest podawać na siłę, zawijając szczura w burrito i podając mu strzykawkę od boku pyszczka. Lekarstwa w formie tabletki natomiast, rozkrusza się, a następnie odpowiednio wydzieloną dawkę dodaje do Gerbera, Sinlaca, kaszki dla dzieci lub ciasta leczniczego, wykonanego między innymi z niesolonego masła orzechowego.

Jeżeli szczur bierze antybiotyk niezbędne jest podanie mu probiotyku, minimum dwie godziny po podaniu lekarstwa. 1/4 proszku z kapsułki można wymieszać ze słoikiem dla dzieci lub kaszką.

Zobacz również jak objawia się guz przysadki u szczura oraz co zrobić, gdy pojawią się pasożyty u szczura.

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *