Szczury posiadają wiele zalet, które czynią je wspaniałymi zwierzętami domowymi. Są inteligentne, przyjacielskie, a co najważniejsze bardzo towarzyskie. Wobec tego niektórzy zastanawiają się, czy szczur potrzebuje drugiego szczura, aby był w pełni szczęśliwy. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Czy szczur potrzebuje towarzystwa? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu!
Ostatnio na blogu: Jak wybrać odpowiedniego weterynarza dla swojego szczura?
Szczurza natura – życie w stadzie
Faktem jest, że szczury są zwierzętami stadnymi. W naturze żyją w grupach, zwanych koloniami, które składają się z kilku do kilkudziesięciu osobników. W takiej kolonii każdy szczur ma swoją rolę i obowiązki – podobnie jest również w przypadku trzymaniu tych gryzoni w klatce. Nie da się ukryć, że są to zwierzęta bardzo społeczne i wymagające towarzystwa.
Czy szczur domowy potrzebuje towarzystwa?
Szczur domowy, podobnie jak jego dziki kuzyn, jest zwierzęciem społecznym i potrzebuje towarzystwa innych szczurów. Trzymanie go w pojedynkę może prowadzić do problemów z zachowaniem, a niekiedy i również zdrowiem. W grupie szczury nie tylko dzielą między sobą obowiązki, co zostało już wspomniane, ale i również bawią się i uczą od siebie nawzajem.
Konsekwencje trzymania szczurów w pojedynkę
W przypadku szczurów domowych, trzymających się w pojedynkę, często obserwuje się u nich osowiałość, brak energii, a nawet apetytu. Samotny szczur jest pozbawiony naturalnego środowiska, w którym miałby szansę rozwijać swoje umiejętności społeczne i emocjonalne. Brak towarzystwa sprawia, że szczur traci chęć do zabawy i aktywności. Może również zacząć się nudzić, co prowadzi do problemów zdrowotnych.
Co więcej, szczur, który żyje samotnie, może wykazywać zachowania agresywne. Wynika to z faktu, że może czuć się zalękniony, a nie ma towarzystwa, które by go “wsparło” i pokazało, że nie ma się czego bać.
Z tego właśnie powodu szczury powinny być trzymane w parach lub większych grupach. Dzięki temu mają szansę na rozwijanie swoich umiejętności, mogą się wspierać, a także wspólnie bawić. Warto więc rozważyć adopcję lub zakup co najmniej dwóch osobników. Jeżeli gryzonie wcześniej się nie znały, należy przeprowadzić łączenie szczurów.
Podsumowanie
Czy szczur domowy potrzebuje towarzystwa? Teraz jasne jest, że szczur nie może być samotny. Nawet w naturze gryzonie te żyją w grupach, dlatego też również szczury domowe powinny mieć swoje towarzystwo. Samotny szczur jest nieszczęśliwy, osowiały, a nawet może zachorować. Aby zapewnić swojemu gryzoniowi szczęśliwe życie, należy zapewnić mu drugiego osobnika.