Choć szczury to małe zwierzęta, to opieka nad nimi nie jest aż tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Gryzonie te są wymagające, a niekiedy potrafią przysporzyć swoim właścicielom sporo kłopotów (zwłaszcza, gdy zachorują). Co powinieneś wiedzieć, jeżeli planujesz przygarnąć swoje pierwsze szczury? Zapraszam do lektury!
Ostatnio na blogu: Czy szczury nadają się do domów z dziećmi?
Pierwszy szczur – co trzeba wiedzieć?
Szczury są stadne
Przed przygarnięciem pierwszych szczurów trzeba wiedzieć, że nie mogą one żyć w samotności. Szczur potrzebuje mieć co najmniej jednego towarzysza (tej samej płci, lub przeciwnej, ale wykastrowanej). Czy można trzymać szczura w samotności? Zdecydowanie NIE. Choć niektórzy piszą, że mieli jednego szczura i był szczęśliwy, to prawda jest zupełnie inna. Czy człowiek byłby szczęśliwy, gdyby był jedyną istotną na Ziemi i nie miał się do kogo odezwać? Odpowiedź na pytanie, czy szczur potrzebuje towarzystwa, jest więc jasna.
Szczury potrzebują dużej przestrzeni
Szczury to niewielkie gryzonie, jednak wymagają dużej klatki. Decydując się więc na pierwsze szczury należy pamiętać, że minimalne wymiary ich lokum to 80x50x80 cm. To jednak minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurów. Chcesz poczytać, która klatka sprawdzi się najlepiej? Zachęcam do lektury wpisu: Jaka klatka dla szczura będzie najlepsza?
Żywienie szczurów to nie prosta sprawa
Często ludziom wydaje się, że szczur to gryzoń, który zje wszystko – w końcu ich dzika odmiana spędza całe życie na ulicy. Szczury domowe to jednak delikatne gryzonie, dlatego należy kupować im wysokiej jakości karmy dla szczurów.
Zabawa i wybiegi
Choć szczury mają w klatce swoje towarzystwo, to jednak należy zadbać o ich częste wypuszczanie. Szczury uwielbiają spędzać czas poza klatką i bawić się w kartonach czy rurach pcv. Wymuszając aktywność poza klatką, pomagamy im także w utrzymaniu zdrowej wagi i kondycji, co jest istotne z punktu widzenia ich zdrowia.
Leczenie szczurów nie jest tanie
Decydując się na pierwsze szczury należy mieć na uwadze, że są to bardzo chorowite gryzonie. Bardzo często chorują na nowotwory, guzy, czy też rożne drobne lub większe dolegliwości. Leczenie szczurów jest bardzo drogie – decydując się na jakiekolwiek zwierzę, nawet gryzonia, należy wziąć za niego odpowiedzialność i mieć świadomość, że to żywe stworzenie, a nie zabawka i trzeba się nim odpowiednio zająć.
Bójki do krwi?
Szczury w stadzie muszą ustalić hierarchię. Czasem może się zdarzyć, że pomiędzy szczurami będzie dochodzić do bójek, które mogą skończyć się nawet poważnymi ranami. W takim wypadku konieczna jest kastracja agresywnego osobnika. Bójki mogą się przydarzyć w każdym stadzie, czy to samców, samic czy stadach mieszanych.
Podsumowanie
Szczury to trudne w opiece gryzonie, dlatego decydując się na pierwsze szczury trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, w których będą mogły godnie żyć. Nie można zakładać, że samotny szczur w małej klatce jest szczęśliwy – w końcu nie powie on, jak faktycznie się czuje i czego mu brakuje.