Pewnie znajdzie się tu wiele osób, które podczas wizyty u weterynarza usłyszały “Pana/Pani szczur waży za dużo!”, ale kto z nas nigdy nie miał problemu ze szczurem, który wręcz kocha jeść i potrafi większość dnia i nocy spędzić w misce z karmą? Przyznaję, że znam to z autopsji 🤫
Henio, który był u mnie od 2017 do 2019 roku, w swoim “najlepszym” okresie, ważył prawie 800 gram, dlatego konieczne było zmniejszenie jego wagi, gdyż tak samo jak u człowieka, tak i u szczura, zbyt duża waga nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie. Dlaczego oraz przede wszystkim jak odchudzić szczura? Jak powinna wyglądasz dieta dla szczura? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu. Zapraszam do czytania, komentowania i dzielenia się swoimi historiami!
Dlaczego należy odchudzić szczura z za dużą wagą?
Czasami aż za bardzo dbamy o swoje gryzonie, co ma wpływ na ich wagę. Dosypujemy karmę do miski z myślą “skoro je, to pewnie dalej jest głodny”. No, nie koniecznie. Niektóre szczury po prostu lubią jeść i choć wcale nie są głodne, to i tak stale siedzą w misce, bo przecież jest pełna. Do nas właścicieli należy odpowiednie zadbanie o szczury i kontrolowanie tego, co oraz w jakich ilościach jedzą. Dlaczego jest to ważne?
Za wysoka waga u szczura ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Otyłe szczury posiadają większe prawdopodobieństwo zachorowania na guza przysadki, a także narażone są one na problemy ze stawami, przez które szczur w przyszłości może mieć trudności z poruszaniem się oraz wspinaniem. Za wysoka waga może również spowodować powstanie bolesnych odcisków na stopach (pododermatitis).
Jak rozpoznać, że szczur jest za gruby?
Waga nie zawsze jest wyznacznikiem tego, że szczur jest otyły. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest jego budowa. Niektóre szczury są po prostu duże i przy wadze 700-800 gram wyglądają normalnie i zdrowo. Po czym poznać, że należy odchudzić szczura?
Przede wszystkim liczy się uważna obserwacja gryzonia. Jeżeli na wybiegach szczur woli spać, niż spędzać go aktywnie, ma problemy z poruszaniem, a na jego bokach widoczny jest zwisający tłuszcz, to najprawdopodobniej potrzebuje on diety. Jeżeli nie jesteś pewny, czy należy odchudzić szczura, zawsze możesz skontaktować się z doktorem weterynarii, który oceni jego stan.
Jak odchudzić szczura? Czyli wszystko o diecie dla grubego szczura
Proces odchudzania szczura nie jest przyjemny, ani dla gryzonia, ani dla jego właściciela. Trudno jest patrzeć w smutne oczka, które wołają “daj mi jeszcze jeść”. W żadnym wypadku nie można ulec szczurkowi, gdyż praca nad jego “idealną” wagą pójdzie na marne. Co zrobić, by szczur schudł?
1. Wydzielaj porcje jedzenia
By szczur naprawdę stracił na wadzę, a efekty były zauważalne, niezbędne jest wydzielanie porcji jedzenia. W ciągu doby, każdy szczur powinien zjeść około 10-15g pokarmu (samice)/15-20g pokarmu (samce).
W przypadku szczura na diecie, od tej gramatury obcina się 5g, co oznacza, że samica w trakcie odchudzania powinna zjeść około 10g, natomiast samiec 15g. Karmę dzielimy na dwie porcje, dlatego przykładowo samica na diecie dostanie 5g jedzenia rano oraz 5g wieczorem.
W diecie szczurzej należy unikać produktów, które są tuczące. Nie ma mowy o dokarmianiu gryzonia makaronem, ryżem, mięsem, czy nawet owocami. Te ostatnie zawierają cukry, a niektóre z nich potrafią być naprawdę wysokokaloryczne.
2. Wyjmij miskę z karmą z klatki
By przypilnować, czy szczur faktycznie zjada tyle, ile potrzebuje, musisz całkowicie pozbyć się pełnej miski z klatki. Oznacza to, że w ciągu dnia inne szczury również nie będą miały do niej dostępu.
Niestety szczur, który jest w trakcie procesu odchudzania, musi być karmiony osobno. Gdy inne gryzonie dostaną posiłek w klatce, musisz wyjąć swojego szczura i dać mu jeść np. na wybiegu lub na łóżku.
3. Nie dokarmiaj gryzonia pomiędzy posiłkami
Jak już wspominałam, podczas odchudzania szczura odpada dokarmianie go przysmakami, owocami, czy makaronami. Szczur bez tego przeżyje, a przecież w grę wchodzi jego zdrowie.
4. Zadbaj o aktywność szczura
Dieta zawsze zapewnia większość sukcesu, jednak kluczowe jest również zadbanie o ruch gryzonia. Nie tylko zwiększ czas wybiegów szczura, ale też urozmaić go. Gryzoń nie zacznie nagle sam z siebie biegać – potrzebuje on odpowiedniej zachęty. Co zrobić, by zachęcić szczura do zabawy?
Szczury uwielbiają gonić za wędką, czy też kopać w digging box’ie. Na mojej stronie pojawił się już kiedyś artykuł dotyczący zabawek dla szczurów, w którym dość szczegółowo opisuje, co możesz zrobić, by szczur polubił wybiegi jeszcze bardziej!
Podsumowanie
Otyły szczur nie jest uroczy, a jego nadwaga może mieć naprawdę tragiczne skutki dla zdrowia, poczynając od problemów z łapkami, aż po podatność na zachorowania na guzy.
By skutecznie zmniejszyć wagę szczura, musisz pilnować porcji jedzenia, które podajesz swojemu gryzoniowi. Unikanie tuczących pokarmów, a także ważenie karmy to klucz do sukcesu. Dodatkowo, skuteczność diety szczura przyśpiesza wzmożona aktywność, dlatego warto zapewnić swojemu gryzoniowi zabawki, które zachęcą go do biegania.
Jeżeli nie wiesz, czy Twój szczur potrzebuje diety, skonsultuj się z doktorem weterynarii. Lekarz od gryzoni odpowie na każde Twoje pytanie i pomoże Ci w odchudzeniu szczura 😉
Genialny wpis naprawdę problem walki z nadwagą i metody jakie opisujesz mogą pomóc.