Zabawki dla szczurów – gdzie je kupić i jak je zrobić samemu?

4.8
(4)

Chyba każdy właściciel szczurów spotkał się z momentem, w którym wypuścił swoje gryzonie na wybieg, a po chwili znalazł je śpiące w miękkim i ciepłym miejscu. Faktem jest, że szczury kochają długie wybiegi, jednak niekiedy szybko się im one nudzą, przez co albo śpią, jak w powyższym przykładzie, albo gryzą wszystko co napotkają na swojej drodze. Jak temu zapobiec?

Zadbaj o urozmaicenie wybiegów. Chyba nikomu nie chciałoby się biegać bez celu kilka godzin, prawda? Niektóre zabawki dla szczurów możesz kupić w sklepach zoologicznych, jednak zdecydowanie większość z nich wykonasz samemu, i to w niezwykle prosty sposób. W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka propozycji, które z pewnością spodobają się Twoim gryzoniom.

Gdzie kupić zabawki dla szczurów?

Zabawki dla szczurów dostaniesz w prawie każdym sklepie zoologicznym, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym.  Przeglądając oferty sklepów wcale nie musisz skupiać się wyłączenie na zabawkach przeznaczonych dla gryzoni. Wiele zabawek dla innych zwierząt, sprawdzi się szczurom – ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia!

Na szczurzych, Facebook’owych grupach, znajdziesz naprawdę wiele osób, które szyją nie tylko hamaki i domki, ale też zabawki, w postaci np. materiałowych drabinek czy mostów. Czasami warto zainteresować się ich ofertą i kupić oryginalny produkt, który z pewnością spodoba się szczurom.

Jaką zabawkę dla szczura kupić?

Piórko dla kota

Zacznijmy od dość nietypowej zabawki, jaką jest piórko dla kota. Jeżeli chcesz troszkę rozruszać swoje szczury podczas wybiegu, to sprawdzi Ci się ono do tego doskonale – szczury uwielbiają gonić te kolorowe piórka i je łapać!

Przykładowe piórko dla kota

 

Trixie Piórko - zabawka dla kota - 3 sztuki - zdjęcie 1

Food-ball 

Food-ball sprawdzi się nie tylko psom i kotom, ale też gryzoniom. Czym jest food-ball? To nic innego jak piłka, do której można włożyć smakołyki. Koszt takiej piłeczki nie jest duży, ale możesz też ją zrobić samemu w domu. Do tego jak ją zrobić, przejdę w dalszej części artykułu. Na razie przyjrzymy się jeszcze innym zabawkom, które można kupić.

Przykładowa Food-ball 1

Trixie Piłka dla gryzoni Snacky - O 7 cm - zdjęcie 1

 

Przykładowa Food-ball 2

Bawełniany drążek do siedzenia

Materiałową linkę możesz umieścić w klatce swoich szczurów. Propozycja ta spodoba się szczególnie młodym szczurkom, które mają dużo energii i siły by się wspinać. Możesz go wykonać samemu w domu, z materiałów które masz pod ręką. Jak? Do tego również przejdziemy później.

Przykładowy drążek do siedzenia

Trixie Bawełniany drążek do siedzenia - O 18 mm, 66 cm - zdjęcie 1

Kartony i rury pcv

O rurach pcv wspominałam już w artykule Jak wyposażyć klatkę dla szczurów, jednak nie wszyscy właściciele tych gryzoni wiedzą, że w parze z kartonami mogą one stworzyć ogromne królestwo dla szczurów.

Wystarczy, że kupisz w dowolnym sklepie budowalnym kilka rur pcv, skombinujesz skądś kartony, a następnie ułożysz je w ciekawy sposób. Moje szczury nie mają ogromnego królestwa, jednak na ten moment wystarczają im poniższe dwa elementy.

szczur w kartonie na tle rurki

Wiszący mostek 

Ostatnią już zabawką, jaką możesz kupić w sklepie dla swojego gryzonia jest wiszący mostek. Nie należy on do najtańszych, a w dodatku jest drewniany, dlatego trzeba mieć na uwadze fakt, że może on przesiąknąć szczurzym moczem i po jakimś czasie trzeba będzie go wyrzucić. Propozycja ta również sprawdzi się młodszym, bardziej energicznym szczurkom, dlatego jeżeli masz w domu maluchy, warto, żebyś przyjrzał się bliżej tej zabawce.

Przykładowy mostek wiszący

Jak zrobić zabawkę dla szczura?

Nie wszystkie zabawki dla szczurów, trzeba kupić w sklepie. Wiele z nich (i to o wiele ciekawszych) wykonasz samemu w domu. Zacznę od propozycji, jaką jest diggin box.

Niewiele osób wie, że szczury uwielbiają kopać w torfie. Jeżeli chcesz urozmaicić wybieg swoich gryzoni, to świetnym pomysłem będzie zakup zwykłego, plastikowego, przeźroczystego pudła, do którego należy wsypać torf kokosowy. Wpuść tam swoje szczury i obserwuj jak świetnie się bawią!

Nie wszystkie szczury są od razu przekonane do takiego rozwiązania, dlatego do niczego ich nie zmuszaj. Bądź cierpliwy i pozwól im we własnym tempie wypróbować nową zabawkę 😉

Przykładowe pudło

Plast Team Pojemnik Z Pokrywą Basic 13l - zdjęcie 1

Torf kokosowy

 

Miska, woda i smakołyki w gorące dni

W upalne dni szczury najchętniej by spały w zimnych miejscach, dlatego warto zapewnić im przestrzeń, w której mogą się ochłodzić. Oprócz wkładania wilgotnych szmatek do klatki, możesz umieścić na wybiegu miskę z wodą. Nie wszystkie szczury są od razu chętne, by wejść do takiej miski, dlatego by je zachęcić, wsyp tam ziarna słonecznika lub włóż pokrojone warzywa i owoce.

Woda w misce nie może być bardzo zimna. Najlepiej, by była ona w temperaturze pokojowej – wystarczy im to, by się ochłodzić, a możliwość wyławiania smakołyków będzie dla nich świetną zabawą!

Zrób to sam, czyli szczurze DIY

W części, w której omawiałam zabawki, które można kupić w sklepie, pojawił się tak zwany Food-ball oraz materiałowa linka. Te dwie zabawki wykonasz z materiałów, które z pewnością masz w swoim domu. Zaczynajmy!

Food-ball, czyli kula smakula

Do wykonania tej zabawki potrzebne Ci będą wyłącznie nożyczki oraz rolka od papieru toaletowego. Samo wykonanie tej zabawki zajmuje mniej niż 5 minut, a szczury mają naprawdę fajną zabawę.

  1. Przygotuj wspomniane wyżej materiały,
  2. Rolkę papieru potnij na kilka równych pasków (im więcej pasków, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć kształt kuli),
  3. Wszystkie paski nałóż na siebie tak, aby stworzyły gwiazdkę lub kulę,
  4. Do zabawki włóż smakołyki np. ziarna słonecznika lub kawałki orzecha. Gotowe!

zabawka dla szczura z rolki

Linka z materiału

Kolejną, niezwykle prostą i szybką do wykonania zabawką jest materiałowa linka, którą możesz przywiesić w klatce. Do wykonania tej zabawki będą Ci potrzebne trzy rzeczy: materiał, nożyczki oraz zwyczajne spinacze biurowe, dzięki którym przymocujesz zabawkę w klatce.

  1. Za pomocą nożyczek wytnij z materiału trzy paski o szerokości około 8-10cm. Długość pasków jest dowolna, jednak pamiętaj, by nie były one za krótkie, bo trudno będzie Ci je przymocować w klatce,
  2. Wycięte paski zawiąż na jednym końcu w supeł,
  3. Zacznij pleść materiał w klasyczny warkocz. Postaraj się, by splot był zrobiony dość ciasno,
  4.  Na drugim końcu zabawki zawiąż supeł, tak jak to zrobiłeś w kroku drugim. Przez wystający materiał możesz przełożyć spinacze biurowe, które pozwolą Ci na wygodne przypięcie zabawki do prętów w klatce.

zabawka dla szczura z materiału

Jaka zabawka NIE nadaje się dla szczura?

Jest jedna zabawka, której w żadnym wypadku nie powinieneś umieszczać w klatce swoich gryzoni. Jak już się pewnie domyślasz, chodzi o kołowrotek. Zabawka ta, nawet w największym rozmiarze, nie nadaje się dla szczurów. Dlaczego?

Zacznijmy od tego, że kołowrotek może uszkodzić szczurzy kręgosłup. Podczas biegania, szczurzy ogon jest w nienaturalnej pozycji, a jak wiadomo, jest on przedłużeniem kręgosłupa. W takim przypadku bardzo łatwo o jego uszkodzenie. Dodatkowo, szczury są niezwykle inteligentnymi gryzoniami i takie bieganie w kółko jest dla nich zwyczajnie nudne.

Nie wiedziałeś, że szczury nie powinny biegać w kołowrotku i posiadasz go w swojej klatce? Nic straconego! Wystarczy, że go unieruchomisz i wyłożysz szmatkami. Dzięki temu Twoje szczury zyskają nowe miejsce do odpoczynku.

Podsumowanie

Szczury dość szybko nudzą się zwyczajnym wybiegiem, a jak wiadomo, znudzone szczury, to szczury, które gryzą wyposażenie w klatce lub rzeczy w mieszkaniu. Jeżeli nie masz pomysłu, co możesz zrobić, by zapewnić im trochę rozrywki, powinieneś przyjrzeć się zabawkom dla szczurów.

Nie wszystkie zabawki koniecznie musisz kupić w sklepie. Niektóre z nich, takie jak kula smakula, czy materiałowa linka, wykonasz w kilka minut we własnym domu i to rzeczy, które masz pod ręką. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia!

Pamiętaj jednak, by do niczego nie zmuszać swoich gryzoni. Takie zabawki jak torf kokosowy w pudełku, czy warzywa i owoce w misce z wodą, nie od razu muszą przypaść do gustu Twoim szczurom. Jeżeli na siłę będziesz je tam wkładał, mogą się zestresować i więcej nie będą chciały się bawić w taki sposób.

Może znasz jeszcze jakiś fajny sposób, na własnoręczne wykonanie zabawki dla szczurów? Którą z nich Twoje szczury lubią najbardziej? Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami! 🙂

 

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *