Alergia na szczury – czym się objawia?

0
(0)

Czasem może zdarzyć się tak, że niestety mamy uczulenie na nasze ukochane gryzonie. Wbrew pozorom alergia na szczury to nie jest coś, co całkowicie wyklucza z ich posiadania. Jeżeli już wiesz, że Twój organizm źle reaguje na zwierzęta, należy podjąć odpowiednie kroki. Jakie? Tego, a także wielu innych rzeczy, dowiesz się z tego wpisu. Zapraszam do czytania!

Ostatnio na blogu: Jakiej płci szczura wybrać?

Czy szczury uczulają?

Niektórzy zastanawiają się, czy szczury właściwie w ogóle mogą uczulić człowieka. Sam w sobie szczur raczej nie stanowi problemu, uczulenie można mieć natomiast na jego mocz oraz naskórek. Nie zawsze to gryzoń jest problemem – niekiedy może to być np. wina ściółki lub nowego płynu do prania, w którym zostały wyprane hamaki.

W celu stwierdzenia, czy na pewno posiadasz uczulenie na szczury, udaj się do alergologa. Zleci on testy alergiczne, a następnie, w razie potrzeby, dobierze odpowiednie leczenie. Wtedy będziesz mieć 100% pewność, co jest problemem Twoich objawów.

alergia na szczury

Alergia na gryzonie – objawy

Alergia na szczury to coś co można w prosty sposób rozpoznać. Czasem objawy mogą wystąpić po chwili, gdy weźmiesz swoje gryzione na ręce, jednak zdarza się, że zauważysz je zaraz po wejściu do pokoju, w którym stoi klatka ze zwierzętami. Jakie objawy mogą wystąpić?

Do łagodniejszych objawów uczulenia na gryzonie należą:

  • swędzące bąble,
  • katar,
  • kaszel,
  • łzawienie z oczu.

Objawy te nie są bardzo poważne, i zwykle w prosty sposób można je złagodzić, jednak do tego przejdę później. Niestety z czasem reakcje alergiczne mogą się nasilić – zaczną wtedy występować duszności i jedynym wyjściem z sytuacji będzie oddanie gryzoni. Jest to przykre, jednak nie można przekładać własnego zdrowia nad zwierzęta.

alergia na szczury

Alergia na szczury – jak ją złagodzić?

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą na złagodzenie objawów alergicznych. Moim zdaniem jednym z lepszych rozwiązań jest wspomniane już udanie się do alergologa. Zastosowane przez niego leczenie przyniesie najlepsze efekty i najszybciej je zauważysz. W aptece do kupienia są również leki przeciwhistaminowe bez recepty. Doskonale niwelują one objawy alergii, jednak stosowanie ich na dłuższą metę, bez wiedzy lekarza, nie jest za dobrym pomysłem. Oprócz tego możesz podjąć kilka innych środków.

  1. Częściej sprzątaj klatkę – w złagodzeniu objawów alergii może pomóc Ci zachowanie czystości w klatce Twoich gryzoni. Pozbywając się alergenów z otoczenia zniwelujesz takie objawy jak kichanie, łzawienie oczu, czy kaszel,
  2. Sprzątaj w rękawiczkach – alergia nie jest przyjemna w momencie, gdy na skórze pojawiają się swędzące bąble. Postaraj się wyrobić nawyk sprzątania klatki w rękawiczkach. Dzięki temu ograniczysz kontakt ze szczurzym moczem,
  3. Myj ręce po każdym kontakcie ze szczurami – wiem, że może to być trudne, jednak mycie rąk za każdym razem, jak weźmiesz szczury na ręce, naprawdę może pomóc. Dzięki temu pozbędziesz się alergenów z dłoni, przez co swędzenie nie będzie aż tak uciążliwe,
  4. Przebieraj się, gdy spędzasz czas z gryzoniami – wiadomo, że szczury lubią posikiwać powierzchnie po których chodzą. Ponadto gubią one sierść z naskórkiem. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kilku zestawów ubrań, które będziesz nosić, gdy bawisz się ze szczurami. Dzięki temu alergeny nie będą towarzyszyć Ci przez cały dzień, a objawy uczelnia będą łagodniejsze.

Podsumowanie

Alergia na szczury sprawia, że codzienna opieka, a także zabawa z nimi jest trudna. Większość łagodnych objawów, takich jak swędzenie, katar czy łzawienie z oczu, można zniwelować w kilku prostych krokach. Wystarczy, że często będziesz sprzątać klatkę, a także zadbasz o swoją higienę – staraj się myć ręce po każdym kontakcie z gryzoniami i zmieniaj ubrania, na których znajduje się ich sierść.

W przypadku poważniejszych objawów, takich jak duszności niezbędna będzie pomoc alergologa. Udaj się do niego na badania, a on dobierze odpowiednie leczenie. Gdy to nie pomoże, a kontakt ze szczurami będzie dla Ciebie bardzo uciążliwy, pomyśl o oddaniu gryzoni. Czasem ważniejsze jest własne zdrowie, dlatego też w takim przypadku warto poszukać im nowego domu.

 

 

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *