Jakie podłoże do klatki dla szczurów wybrać?

4.2
(5)

Podłoże do klatki dla szczura to kolejna ważna do omówienia kwestia, która wbrew pozorom, nie jest aż tak oczywista jak się może wydawać. Początkujący właściciele często nie są doinformowani i kupują zwykłe trociny w zoologicznym. Dlaczego jest to błędem? Jaka ściółka dla szczura jest odpowiednia? Poniżej znajdziesz odpowiedzi między innymi na właśnie te pytania.

Podłoże do klatki dla szczura

Zacznijmy od tego, że w każdej szczurzej klatce powinno znaleźć się podłoże. Nasz gryzoń nie może chodzić po gołej kuwecie – jest ona śliska i może ona doprowadzić do skręcenia, a nawet połamania łap naszych szczurów, gdy te będą zeskakiwać z półek lub hamaków na dno kuwety dla szczura. Szczury nie powinny również chodzić po prętach, które prowadzą do niebezpiecznych i bolesnych odcisków na łapkach. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Jakie podłoże NIE nadaje się do klatki dla szczura?

Trociny

Jak już mogłeś przeczytać we wstępie, do klatki dla szczurów nie nadają się klasyczne trociny, które są często polecane w sklepach zoologicznych. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że ściółka ta posiada olejki eteryczne, które drażnią szczurzy nos powodując częste kichanie. Drugim ważnym powodem jest fakt, że trociny są pylące, przez co ich drobinki mogą się dostać do oka szczura i uszkodzić jego rogówkę lub doprowadzić do zapalenia spojówek.

Siano

Kolejnym podłożem, którego powinno się unikać jest siano. Ostre kawałki tej ściółki, podobnie jak drobinki z trocin, mogą dostać się do oczu szczura i je uszkodzić. W posikanym przez gryzonia sianie mogą się również zalęgnąć robaki, które następnie mogą doprowadzić do częstego drapania, a nawet do chorób naszego gryzonia.

Żwirek

Posikany przez gryzonia żwirek daje podobny efekt, co do nieodpylonych trocin. Pod wpływem jakiejkolwiek cieczy żwirek mięknie i zamienia się w pył, który, jak już wiadomo, prowadzi do kichania, a także wielu innych szkód u naszego gryzonia.

Jakie podłoże nadaje się do klatki dla szczura?

Pellet

Najlepszą ściółką dla szczurów jest zdecydowanie pellet. Podłoże to nie drażni szczurzych łapek, a także nie spyla się od wpływem cieczy. Dużym plusem takiej ściółki jest po pierwsze jej dostępność – pellet znajdziemy w każdym możliwym sklepie budowalnym, a także w sieci.

Kolejną zaletą jest jego cena – za 15 złotych otrzymujemy aż 1 kilogram podłoża do klatki, które starczy na kilka dobrych miesięcy.

Przykładowy pellet

podłoże do klatki pellet

Trociny odpylone

Jeżeli nie chcesz rozstawać się z trocinami, jest na to sposób. Na rynku całkiem łatwo dostępny jest produkt, który nie jest niebezpieczny dla szczurów, a równie miękki co zwykłe trociny. Mowa tutaj o trocinach odpylonych. Ściółka ta została – jak sama nazwa wskazuje – odpylona, przez co nie zawiera pyłków. Trociny tego typu wypadają stosunkowo drożej niż pellet, jednak zdecydowanie są warte uwagi. Za około 2,5 kg tego produktu trzeba zapłacić około 15 złotych.

Przykładowe trociny odpylone

podłoże do klatki trociny odpylone

Zrębki bukowe

Podobnie jak trociny odpylone, zrębki bukowe to miękkie podłoże do klatki dla szczurów. Dlaczego warto je wybrać?

Głównie ze względu na to, że są miękkie, a szczury mogą w nich kopać bez obaw o niebezpieczne pyłki. Ponownie nie jest to stosunkowo tani produkt, jeżeli szukasz czegoś co zastąpi zwykłe trociny, to zrębki bukowe są zdecydowanie dobrym wyborem.

Przykładowe zrębki bukowe

podłoże do klatki zrębki bukowe

Dywanik łazienkowy

Dywanik łazienkowy w klatce dla szczura? Dokładnie tak! Produkt ten ma same plusy. Przede wszystkim jest miękki i wygodny, przez co szczury nie tylko mogą komfortowo po nim chodzić, ale też mogą na nim leżeć i wypoczywać.

Kolejnym ogromnym atutem takie produktu jest jego cena. Najprostszy dywanik łazienkowy w dowolnym sklepie kosztuje około 10-15 złotych. Dobrze jest mieć w domu przynajmniej dwa takie dywaniki – podczas gdy jeden jest w praniu, ten drugi znajduje się w klatce. Koszt takiego podłoża do klatki jest niewielki, a produkt ten z pewnością posłuży na bardzo długi czas (pod warunkiem, że szczury wcześniej go nie zjedzą).

Dywanik łazienkowy spełnia dobrze swoją funkcję jedynie w przypadku, gdy szczury potrafią załatwiać się do kuwety. Jak nauczyć szczura korzystać z kuwety? O tym będzie inny artykuł, jednak wróćmy do tematu.

Dobrze jest, by nasze gryzonie posiadały taką umiejętność. Wtedy wystarczy tylko położyć dywanik na dnie klatki, w jej rogu umieścić kuwetę z pelletem/trocinami odpylonymi/zrębkami i cieszyć się czystą klatką. Dywanik należy zmieniać w zależności od intensywności zapachu z klatki, jednak pamiętaj, by robić to wystarczająco często.

Przykładowy dywanik łazienkowy

podłoże do klatki dywanik łazienkowy

Drybed

Drybed jest dość podobną opcją do dywaniku łazienkowego. Podłoże to, to nic innego jak posłanie, które kupuje się dla większych zwierząt, jak kot czy pies. Dlaczego drybed jest dobrą opcją?

Plusem drybedu jest to, że nie przemaka i nie moknie. Szczury mogą chodzić, a nawet spać na tym miękkim i wygodnym materiale. Cenowo drybed wypada drożej niż dywanik łazienkowy, jednak podłoże to można przeciąć na pół i używać na zmianę, gdy jedna jego część jest w praniu.

Podobnie jak w przypadku dywaniku łazienkowego, dobrze jest, by szczury potrafiły korzystać z kuwety. Umiejętność ta znacznie ułatwi i usprawni sprzątanie klatki dla gryzonia.

Przykładowy Drybed

podłoże do klatki drybed

Podsumowanie

Jak sam widzisz, wybór odpowiedniej ściółki dla szczurów nie jest aż taki trudny. Najważniejsze byś zwrócił uwagę na to, czy podłoże do klatki, w której mieszkają Twoje gryzonie nie szkodzi im. Unikaj produktów, które pylą i drażnią nos Twojego zwierzaka, a także mogą uszkodzić mu oczy.

Zamiast trocin, do klatki wybierz zrębki bukowe, pellet lub trociny odpylone, które w przeciwieństwie do klasycznych trocin, nie posiadają szkodliwych pyłków. Jeżeli Twoje szczury potrafią korzystać z kuwety, najlepszym wyborem jest dywanik łazienkowy lub drybed, które są miękkie, wygodne i z pewnością w żaden sposób nie zaszkodzą Twoim gryzoniom.

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *