Jak wyposażyć klatkę dla szczurów?

4.7
(3)

Szczury to zwierzęta, które (szczególnie w młodości) uwielbiają się wspinać oraz chować w przeróżne nory, dlatego warto zapewnić im przedmioty, które umożliwią im dobrą zabawę w klatce i zapobiegną nudzie. Jak urządzić klatkę dla szczurów? Dowiedz się, sprawdzając poniższy wpis!

Ostatnio na blogu: Ciąża u szczura. Jak opiekować się ciężarną samiczką?

Wyposażenie klatki dla szczurów

Jakie podstawowe elementy wyposażenia powinny znaleźć się w klatce dla szczurów? Miski na karmę, poidełka, domek do spania, półki do wspinania, a także tunele to zdecydowanie najważniejsze akcesoria.

Podstawowe wyposażenie zazwyczaj otrzymuje się wraz z zakupem klatki dla gryzonia. Jeżeli jednak do zakupionej klatki nie otrzymałeś tych elementów, musisz sam o nie zadbać jeszcze przed przybyciem szczurów do domu – w końcu są one niezbędne w codziennym funkcjonowaniu Twoich gryzoni. Dowiedz się, jakie są wszystkie niezbędne elementy wyposażenia klatki dla szczura oraz jakie posiadają zastosowanie!

Miska dla szczura

Miska ceramiczna, metalowa, plastikowa – która najlepiej sprawdzi się dla szczurów? Materiał wykonania nie ma dużego znaczenia. Tak naprawdę każda z nich dobrze się sprawdzi, jednak najlepszym wyborem będzie miska metalowa lub ceramiczna.

Miski plastikowe są łatwym celem do gryzienia, przez co często można zauważyć na nich mniejsze lub większe ślady szczurzych zębów. Nie oznacza to jednak, że są one złym wyborem – one także dobrze sprawdzają się jako miski na karmę, a także warzywa oraz owoce.

Przykładowa miska plastikowa:

Trixie miska plastikowa 200 ml 

klatka dla szczura z wyposażeniem - miska

Miski metalowe z pewnością nie zostaną pogryzione przez szczura. Są one jednak stosunkowo lekkie, przez co szczur bardzo łatwo może z nich wysypać karmę, co może się wiązać z częstszym sprzątaniem półek. Dobrym wyborem będzie zakup zawieszanej miski metalowej, którą można przykręcić do prętów klatki. 

Przykładowa miska metalowa:

Yarro miska metalowa zawieszana 280ml

wyposażenie klatki szczura miska

 

Miska ceramiczna to dość ciężka miska, dlatego szczur nie powinien wysypać z niej karmy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet drobny upadek miski wykonanej z tego materiału, może się wiązać z jej pęknięciem lub całkowitym rozbiciem.

Przykładowa miska ceramiczna:

Miska ceramiczna dla gryzoni 10cm

wyposażenie szczurzej klatki - miska ceramiczna

Poidełko dla szczura

Poidełko na wodę dla gryzoni to kolejny niezbędny element, który powinien znajdować się w szczurzej klatce. Warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną sztukę takiego poidła, zwłaszcza gdy ma się większą ilość szczurów.

Plastikowe poidło kulkowe nie jest drogie, i dobrze sprawdza się jako pojemnik na wodę. Poidła tego typu występują w różnych wielkościach m.in.  50ml, 100ml, 250ml. W przypadku większego stada, dobrze sprawdzą się poidła w dwóch ostatnich rozmiarach.

Troszkę droższym, ale równie dobrym wyborem jest plastikowe poidełko dla gryzoni napełniane od góry. Możliwość odkręcenia górnej części takiego poidła sprawia, że nalewanie wody jest możliwe bez odczepiania buteleczki z wodą od prętów, co jest dużo bardziej komfortowe.

Przykładowe poidełko dla szczura:

Zolux poidełko dla gryzoni napełniane od góry

klatka dla szczura jak urządzić - poidełko

Półka do klatki dla gryzoni

Szczury uwielbiają wspinać się po półkach, dlatego różnego rodzaju piętra oraz tarasy to kolejne podstawowe wyposażenie klatki dla szczurów. Jeżeli wraz z klatką nie otrzymałeś tych elementów, możesz je dokupić samemu.

Zwróć uwagę na wykonanie takiej półki. Dużo lepszym wyborem będą półki plastikowe, niż drewniane. Te wykonane z drewna są trudne w utrzymaniu czystości i bardzo szybko zaczynają śmierdzieć.

Szczurzą klatkę warto wyposażyć w tarasy Ferplast ,które są doskonale znane w gronie miłośników szczurów. Są one wykonane z plastiku, przez co są łatwe w sprzątaniu, pasują do prawie wszystkich modeli klatek, a także są dość duże, co umożliwia na postawienie na nich np. domku dla gryzoni.

Taras Ferplast

jak wyposażyć klatkę dla szczura - taras

Dodatkowe wyposażenie klatki dla szczurów

Wygodne hamaki, plastikowe domki i sputniki, a także rury to istotne elementy, które bez wątpienia powinny znaleźć się w klatce Twojego gryzonia, w szczególności gdy jest młody. Przedmioty te zapewnią mu komfort, dadzą bezpieczne schronienie, a także przestrzeń do zabawy.

Hamaki dla szczurów

Miękkie hamaki to jeden z tych elementów wyposażenia klatki, które Twoje szczury pokochają. Są one nie tylko niezwykle wygodnym miejscem do wypoczynku, ale i ułatwiają gryzoniom wspinanie się. W klatce powinna znaleźć się duża ilość hamaków, szczególnie w pustych miejscach – nie jest to jednak związane z komfortem gryzoni. Powieszenie tak zwanego “hamaka łapaka”, w pustej przestrzeni zapobiegnie upadkowi z wysokości, przez który Twój szczur może złamać łapę, lub zrobić sobie coś znacznie gorszego.

Gdzie kupić hamak dla szczura?

Najłatwiejszym sposobem nabycia hamaka dla szczurów jest po prostu zakup gotowego hamaka w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Większość sklepów posiada w swojej ofercie gotowe meble, które od razu po zakupie można przywiesić w klatce. Niestety ceny takich hamaków nie należą do najniższych.

Przykładowy hamak dla szczura:

Hamak Relax De Luxe Fake Fur

klatka dla szczura wyposażenie - hamak

Dużo lepszym sposobem jest poszukanie osoby, która potrafi szyć hamaki dla szczurów. Znalezienie takiej osoby nie jest trudne – na grupach Facebook’owych o szczurzej tematyce można znaleźć pełno ogłoszeń ludzi, które szyją przepiękne, oryginalne i kolorowe hamaki. Bardzo często można zamówić u takich osób cały zestaw mebli, od hamaków aż po domki, dzięki czemu klatka utrzymana jest w jednej kolorystyce.
Nie zapominaj jednak, że szczury to gryzonie i niestety wszystkie materiałowe meble zostaną prędzej czy później pogryzione.

Jak samemu zrobić meble dla szczurów? Akcesoria DIY

Zrobienie hamaka dla szczura samemu nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Jeżeli masz w domu maszynę do szycia i potrafisz ją obsługiwać, to już jest połowa sukcesu. Na youtube można znaleźć pełno tutoriali, które tłumaczą, jak wykonać hamak dla szczura, dlatego warto w wolnej chwili tam zaglądnąć. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, jak samemu możesz zrobić taki hamak dla swojego gryzonia. 

Do zrobienia najprostszego hamaka wystarczy stara koszulka, jeansy lub inny duży materiał.  Z wybranej przez siebie rzeczy wytnij dwa kwadraty o wielkości 30×30 lub 40×40, zszyj je razem, a następnie doszyj uchwyty, dzięki którym przywiesisz hamak w klatce. Takie hamaki możesz wykonać również bez użycia maszyny, zszywając je po prostu ręcznie.

Domki dla szczurów

Kolejnym elementem, który bez wątpienia zadowoli Twojego gryzonia jest domek. W klatce najlepiej sprawdzi się taki domek, który został wykonany z plastiku. Drewniany domek bardzo szybko przesiąknie moczem, zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach i nada się jedynie do wyrzucenia.

Jednym z polecanych domków jest Savic Rody Igloo. Wykonany został z plastiku i posiada możliwość złożenia i rozłożenia, dzięki czemu jego sprzątanie jest niezwykle proste. Ponadto po jego bokach znajduje się kilka niedużych otworów, które ułatwiają cyrkulację powietrza wewnątrz. W domku zmieści się około 3-4 szczurów – jego wymiary wynoszą 30,5 x 19,5 x 16,5 cm. Występuje on w trzech kolorach: zielonym, różowym i niebieskim.

Sputnik dla szczurów

Sputnik to jeden z elementów wyposażenia klatki dla szczurów, którego nie powinno zabraknąć na Twojej liście szczurzych zakupów, jeżeli jeszcze go nie posiadasz. Sputnik to nic innego jak plastikowy, wiszący domek dla szczura, który można zamontować w klatce na dwa sposoby – postawić na półce lub przywiesić na daszku klatki.

Dużym plusem sputnika jest możliwość jego szybkiego rozmontowania i zmontowania, co bardzo ułatwia jego czyszczenie. Wymiary wiszącego domku wynoszą 29 x 26 x 19 cm, dzięki czemu mogą spać w nim nawet 3 szczury (choć właściciele dużych stad pewnie wiedzą, że zmieści się ich tam więcej…)

Wiszący domek sputnik

domek wyposażenie klatki - sputnik

Tunele i rury pcv

Tunele i rury to kolejna część wyposażenia klatki dla szczurów, któremu warto przyjrzeć się bliżej, w szczególności, gdy do stada mają zawitać młode szczurki.

Tunel dla szczura

Kolorowe tunele nie są drogie, a ich struktura umożliwia szczurom na bardzo łatwe wspinanie się po nich. Jednym z takich tuneli jest Trixie tunel dla szczura i fretki. Występuje on w dwóch wersjach kolorystycznych – fioletowym oraz niebieskim.

Plusem tunelu jest na pewno jego wygląd – element ten bardzo ładnie wygląda w klatce, a dzięki uwypukleniom można go bardzo łatwo przymocować do prętów. Malutkim minusem jest mało twardy materiał wykonania, przez co szczury mogą go pogryźć (moje poradziły sobie z tunelem w kilka miesięcy).

Przykładowy tunel dla szczura:

Trixie tunel dla szczura

jak wyposażyć klatkę - tunel

Rury pcv

Rura pcv to doskonały zamiennik dla tunelu dla szczura, jednak musi być on odpowiedniej wielkości. Jej wymiary powinny wynosić 110 / 500 mm. Ten niepozorny element posiada naprawdę wiele plusów!

Rury pcv są łatwo dostępne – można je dostać w każdym sklepie budowlanym. Ponadto są one niezwykle tanie – koszt takiej rury wynosi od 3-10zł. Kolejnym atutem tego przedmiotu budowalnego jest różnorodność kształtów rur, dzięki czemu można wykonać z nich np. labirynt na wybieg.

Niestety rury pcv mają też swoje minusy. Pierwszym z nich jest mało atrakcyjny wygląd – rury pcv występują w mało ciekawych kolorach, jednak nie jest do duży problem. Większą trudność może stanowić przymocowanie rury do klatki, choć i są na to sposoby – można np. zrobić w rurze dziurę, lub po prostu postawić ją luzem na dnie klatki.

Przykładowa rura PCV:

Rura pcv 110/500mm

rura pcv wyposażenie klatki szczura

Jak tanio urządzić klatkę? Wyposażenie klatki dla szczurów DIY

Nie wszystkie przedmioty, które zadowolą Twojego gryzonia są drogie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często w zwykłym sklepie podczas codziennych zakupów mijasz przedmioty, które doskonale sprawdzą się jako wyposażenie klatki dla Twoich szczurów, i sprawią im wiele radości. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni!

Koszyki dla szczura

Zwykłe, plastikowe koszyki do przechowywania rzeczy to przedmiot, który jest dostępny w każdym sklepie, a wspaniale urozmaici każdą klatkę. Koszyczek można wyścielić miękkim skrawkiem materiału – dzięki temu Twoje szczury zyskają nowe miejsce do odpoczynku, lub po prostu będą miały więcej miejsc do wspinania.

Przykładowy koszyk dla szczura:

Curver koszyk plastikowy 

wyposażenie klatki szczurów - koszyk plastikowy

Durszlak

Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to nawet z tego przedmiotu stosowanego w kuchni możesz wykonać domek dla szczura. Durszlaki, podobnie jak koszyczki są łatwo dostępne – można je dostać praktycznie w każdym sklepie, i w różnych kolorach. W takim durszlaku możesz wyciąć dużej wielkości otwór, przez który szczury będą wchodzić, dzięki czemu zyskają one nowe miejsce do chowania się.

Podsumowanie

Miska na karmę, poidełko, a także półki to podstawowe elementy, które powinny się znaleźć w klatce zanim jeszcze Twoje gryzonie w niej zamieszkają. Nie jest to jednak wszystko.

Szczury to zwierzęta, które uwielbiają spać w miękkich i ciemnych miejscach, dlatego bardzo ważne jest, by wyposażyć klatkę w różnego rodzaju hamaki, domki i sputniki. Rozważ także zakup tunelu lub rury pcv, które z pewnością uatrakcyjnią Twojemu gryzoniowi aktywność w klatce.

Pamiętaj też, że wyposażenie klatki dla szczurów wcale nie musi być drogie – odrobina pomysłowości i czujne oko na zakupach z pewnością pozwolą na znalezienie prawdziwych perełek, które znajdą swoje zastosowanie w szczurzej klatce.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *