Nie jest to wcale dziwne, że gryzoń po przyjeździe do nowego domu jest nieufny – w końcu trafił on w miejsce, którego nie zna. W około jest tyle nowych, nieznanych zapachów, które sprawiają, że szczur jest wycofany. Jak temu zaradzić? Jak powinno przebiegać oswajanie szczura?
Z tego wpisu dowiesz się jak oswoić szczura i sprawić, by był bardziej ufny w stosunku do swojego właściciela. Dużo łatwiej jest zdobyć zaufanie gryzonia, który wyrusza ze starego domu z towarzyszem, jednak jeżeli adoptujesz jednego szczura, który ma dopiero co dołączyć do Twojego stada, to również jest to możliwe. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym przekonasz do siebie swojego nowego gryzonia. Zapraszam do czytania!
Oswajanie szczura – od czego zacząć?
Dopiero co odebrałeś nowego szczura bądź szczury? Wiem, że emocje są ogromne i najchętniej od razu wyjęłoby się go z klatki i przytulało, ale trzeba dać mu trochę czasu. Podróż, którą szczur dopiero co przeżył, na pewno była dla niego bardzo stresująca. Ponadto czuje on pełno nowych zapachów, które wcale nie sprawiają, że czuje się on bezpiecznie.
W pierwszy dzień od przyjazdu staraj się nie stresować gryzonia. Zostaw go w klatce i daj mu czas na zapoznanie się z otoczeniem. Jeżeli w domu masz już inne szczury, postaw klatkę w innym pomieszczeniu lub na drugim końcu pokoju, tak, by gryzonie się nie widziały, a co gorsze – nie wąchały. Niektórzy uważają, że jest to idealny sposób na zapoznanie ze sobą szczurów, jednak tak nie jest. Szczury jedynie się denerwują, że nie mogą się powąchać i wcale nie są z tego powodu zadowolone. O łączeniu szczurów już był wpis, dlatego nie będę się nad tym teraz dłużej rozwodzić 🙂 Jak oswoić szczura?
Jak oswoić szczura? – oswajanie szczura krok po kroku
Na samym początku musisz uświadomić sobie, że nie zawsze oswajanie jest prostą sprawą – jeden szczur pokocha Cię od razu, a drugi będzie musiał się do Ciebie przekonywać nawet kilka miesięcy. Pomimo tego, nie warto się zniechęcać. Jak powinno przebiegać oswajanie szczura krok po kroku?
Do oswajania szczura przyda Ci się kawałek koszulki lub innego ubrania, które chwilę wcześniej miałeś na sobie. Włóż je do klatki, w której znajduje się gryzoń – dzięki temu pozna on Twój zapach i szybciej się do Ciebie przekona. Jeżeli szczur pozwala już brać Ci się na ręce, jednak w dalszym ciągu jest nieufny, dobrym pomysłem jest noszenie gryzonia w kieszeni od bluzy – dzięki temu szczur stale będzie czuł Twój zapach i zobaczy, że nie ma się czego bać.
Dobrym sposobem jest również częste spędzanie czasu ze szczurem, którego się oswaja. Znajdź miejsce, z którego masz pewność, że szczur nie ucieknie, takie jak wanna, brodzik czy łóżko. Siedź tam ze szczurem i daj mu po sobie chodzić, a na pewno Was to do siebie zbliży.
Jak oswoić problematycznego szczura?
Niekiedy może się zdarzyć tak, że szczur ze strachu będzie atakował człowieka podczas jakiejkolwiek próby interakcji z nim. Wtedy również nie można się poddawać – trzeba być cierpliwym, a na pewno przyniesie to efekty. Oswajanie szczura problematycznego jest możliwe, ale wymaga czasu.
Spróbuj przyzwyczaić do siebie gryzonia – dawaj mu ubrania ze swoim zapachem, częstuj go smakołykami, a także stopniowo próbuj głaskać i podnosić go w klatce. Jeżeli to nie przynosi efektów, a szczur dalej jest w stosunku do Ciebie agresywny, spróbuj owinąć go w kocyk i do siebie przyzwyczaj. Niekiedy może pomóc kastracja 😉
Należy sobie również zadać jedno pytanie: dlaczego szczur gryzie i nie daje się oswoić? Może to doświadczenie nauczyło go, by nie ufać człowiekowi? Bardzo pomocne w oswajaniu gryzonia może być połączenie go z innymi szczurami, które pokażą mu, że człowiek nie jest taki zły i nie trzeba się go bać.
Podsumowanie
Szczur, gdy przyjeżdża w nowe miejsce, może być nieufny, dlatego też należy dać mu czas na zapoznanie się z otoczeniem. Wkładanie mu rąk do klatki czy głaskanie na siłę nie jest za dobrym pomysłem, gdyż może zniechęcić do nas szczura.
Pomocne w oswajaniu mogą być kawałki ubrania, w których wcześniej chodziliśmy – pozwolą one szczurowi poznać nasz zapach. Spędzaj też dużo czasu ze swoim nowym gryzoniem – noś go w bluzie, a także daj mu po sobie chodzić w wannie czy na łóżku.
Zdarzają się szczury, które z powodu swoich trudnych doświadczeń boją się człowieka i są w stosunku do niego agresywne. Wtedy też trzeba wykazać się cierpliwością i zrozumieniem dla gryzonia – pamiętaj, nic na siłę! Czasem może pomóc kastracja lub połączenie problematycznego szczura ze stadem.
Niedługo dotrą do mnie moje pierwsze szczurki. Zastanawiam się jak sprawnie i bezpiecznie przełożyć je z transportera do klatki. Zakładam, że będą pewnie zestresowane podróżą i nowym miejscem. Klatka, której nazwy nie znam, kupiłam odpowiednio wymiarową w zoologicznym, ale bez żadnej etykietki z nazwą ma liczne ale dość małe drzwiczki, przez które transporter nie wejdzie do środka
Witam mam szczurki 2 i mam bardzo duży problem z oswojeniem jeden szczur juz całkiem przestał przychodzić bo mnie ugryzł i chwucilem go i krzykonolem na niego drugi podejdzie weźmie jedzenie i ucieka ale minoł miesiąc i głupi szelest ruch jaki kolwiek odrazu ucieczka nie wiem co mam zrobić zaczynam sie obawiac i zniechęcać do nich gdyż naprawdę chciał bym żeby się oswoily a nie chce im wkładać ręki do klatki i odrazu wyciągać gdyz miałem nie fajna sytuację ze włożylem reke do klatki z myślą że przyjadą mnie powachac podeszly dwa i zaczęły mnie gryźć kurde zaczynam sie złościć i denerwować ta sytuacją i nie mogę nikogo poprosić o pomoc co robić
Hej, oswajanie problematycznych szczurów może trochę potrwać – najważniejsza jest jednak cierpliwość. Napisz proszę do Poradni Zaszczurzonych https://www.facebook.com/zrozumiec.szczura/ – z pewnością pokierują Cię krok po kroku i pomogą Ci zrozumieć zachowanie Twoich gryzoni. Wszystko małymi kroczkami, a zyskasz wspaniałych przyjaciół 😉