Jak ochłodzić szczury w upalny dzień?

3.8
(5)

Upalne, letnie dni są nieprzyjemne nie tylko dla nas ludzi, ale też dla wszystkich zwierząt. Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, od razu można zauważyć, że szczury (jak również inne gryzonie) unikają hamaków i uciekają w chłodniejsze miejsca, takie jak półki, czy plastikowe koszyczki. Jak pomóc szczurom w upalny dzień i ułatwić im przetrwanie podczas wysokich temperatur?

Poniżej znajdziesz kilka niezwykle prostych sposobów na ochłodzenie swoich szczurów, które sama stosuje w upalne dni.

Przegrzanie u szczura – objawy

Zaczniemy od troszkę innej kwestii, a jest nią przegrzanie u szczurów.  Gdy na zewnątrz panuje ponad 30 stopni, a w naszym mieszkaniu wcale nie jest chłodniej, to naprawdę nietrudno doprowadzić szczury do przegrzania. Jeżeli zauważyłeś u swojego gryzonia następujące objawy, to najprawdopodobniej wystąpiło u niego przegrzanie:

  • Płytki, przyśpieszony oddech
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Apatia
  • Brak reakcji na zewnętrzne bodźce

Co zrobić, gdy u szczura wystąpi przegrzanie?

Za każdym razem, gdy zauważysz niepokojące objawy u swojego gryzonia, powinieneś udać się do doktora weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu tych małych zwierząt – nigdy nie wiesz, co dolega szczurowi, a szybka reakcja może pomóc Ci go uratować.

Jeżeli Twój szczur ma widoczne objawy przegrzania, przykryj go zimnym, wilgotnym kawałkiem materiału lub ręcznikiem. Możesz też dać mu butelkę z bardzo zimną wodą, również owiniętą jakimś materiałem. Niezależnie od tego, czy jego stan się poprawił, udaj się na wizytę do weterynarza, by sprawdzić, czy wszystko na pewno już jest dobrze.

Jak zapobiec przegrzaniu u szczurów?

Zapobieganie przegrzaniu nie jest łatwe, gdy w domu temperatura jest równie wysoka co na zewnątrz. W upalne dni zamykam okna w pokoju, w którym są szczury, zasuwam rolety i staram się ochłodzić swoje gryzonie. W jaki sposób?

Szczur a upał – jak ochłodzić gryzonia?

Jest kilka sposobów na ochłodzenie szczurów, które sama stosuję. Zanim jeszcze do nich przejdziemy, chcę omówić kilka kwestii, które być może są oczywiste, jednak bezwzględnie należy o nich pamiętać.

I. Często zmieniaj wodę

Może się to wydawać oczywiste, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W lecie warto częściej zmieniać wodę swoim gryzoniom – ja staram się to robić około 2-3 razy dziennie. Nie nalewaj jednak całkiem zimnej wody, gdyż może to doprowadzić do przeziębienia szczurów – woda w temperaturze pokojowej zdecydowanie im wystarczy.

II. Unikaj wiatraków i klimatyzacji

Szczury to delikatne stworzenia, które łatwo mogą się przeziębić, czy też poważniej zachorować, dlatego ochładzanie ich poprzez użycie wiatraka, czy włączenie klimatyzacji nie jest za dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej warto sięgnąć po inne sposoby, które znajdziesz poniżej 🙂

III. Podawaj wodniste warzywa i owoce

Moje szczury uwielbiają warzywa i owoce, dlatego w gorące dni podaje im ogórki, pomidory, czy nawet jabłka i arbuz, które chwilę leżały w lodówce i są chłodne. Na pewno nie pogardzą takim przysmakiem, a pozwoli im się to ochłodzić.

IV. Włóż do klatki mokry kawałek materiału lub ręcznik

Gdy szczury kładą się na półce, daje im delikatnie zmoczony kawałek materiału. Dzięki temu same mogą zdecydować, czy chcą na nim leżeć, czy jednak nie jest im aż tak gorąco. Zwykle jednak wybierają tę pierwszą opcję.  Pamiętaj jednak, by co jakiś czas go zwilżać.

V. Zrób swoim szczurom… basen!

Zrobienie szczurom basenu to jeden z lepszych sposobów na ich ochłodzenie, chociaż moje szczury lubią go najmniej. Do zrobienia takiego basenu możesz użyć praktycznie wszystkiego: niskiej miski, koszyczka, a nawet niewielkiej kuwety z klatki chorobówki lub kiszonki. Jak zrobić basen z wodą?

Woda w basenie dla szczurów powinna być płytka, tak, by mogły tylko zamoczyć w niej łapy. Ponadto powinna być ona w temperaturze pokojowej.

Do basenu z wodą możesz wrzucić ulubione smakołyki swoich szczurów. Warzywa, owoce, a nawet ziarna słonecznika lub dyni powinny ucieszyć Twoje gryzonie.

Podsumowanie

Wysoka temperatura potrafi solidnie zaszkodzić naszym gryzoniom, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie ochłodzenie. Mogą w tym pomóc wilgotne kawałki materiału lub mokry ręcznik, schłodzone warzywa i owoce, a nawet basen dla szczurów. W upale dni pamiętaj o częstej zmianie wody, a także uważaj, by nie przeziębić szczurów.

Zobacz również, jakie zabawki dla szczurów można kupić lub zrobić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *