Pasożyty u szczurów – objawy oraz leczenie

4
(10)

Szczury domowe to gryzonie, które – jak sama nazwa wskazuje – trzymamy w domu. Choć dbamy o nie i często sprzątamy im klatkę, to i tak niekiedy mogą przyplątać się do nich towarzysze na gapę, jak np. świerzb u szczura lub wszoły u szczura. Poniżej znajdziesz informacje, jak rozpoznać, że szczury mają pasożyty, jakie kroki należy podjąć oraz jak się ich skutecznie pozbyć. Zapraszam!

Dlaczego szczur złapał pasożyty?

Jeżeli często sprzątasz klatkę swoim szczurom, a jednak złapały one pasożyty, to nie masz się czym przejmować – to się zdarza i to nawet dosyć często. Skąd się biorą pasożyty u szczurów?

Zazwyczaj to właśnie my, ludzie, przynosimy je z zewnątrz. Wszedłeś w butach do domu, a może nie umyłeś rąk i poszedłeś od razu witać się ze swoimi gryzoniami? To właśnie może być jeden z powodów.

Również inne zwierzęta mogą przynieść na sobie pasożyty. Jeżeli posiadasz psa lub kota, który ma styczność z pozadomowym otoczeniem, to całkiem możliwe, że przyniósł je ze sobą z zewnątrz.

Niekiedy zdarza się, że kupisz zakażony pellet, w którym znajdują się pasożyty. Zdecydowanie nie jest to przyjemne dla szczurów.

pasożyty u szczurów

Jak rozpoznać, że szczur ma pasożyty zewnętrzne?

Wszystko to zależy od rodzaju pasożytów – każdy z nich daje inne objawy, dlatego przyjrzymy się teraz kilku z nich.

Wszoły u szczura

Wszoły to pasożyty, które w mojej opinii najłatwiej można rozpoznać, ponieważ są widoczne gołym okiem. Jeżeli zauważyłeś na swoim szczurze małe, pomarańczowe i ruszające się punkciki, to najprawdopodobniej są to właśnie wszoły u szczura. Dodatkowo powinno Cię zaniepokoić bardzo częste, intensywne drapanie oraz wypadająca (od drapania) sierść.

Świerzb u szczura

Głównym objawem świerzbowca u szczurów jest również intensywne drapanie. W początkowym stadium jest ono łatwe do wyleczenia, jednak im dalej w las, tym gorzej. Jeżeli na ciele Twojego gryzonia widoczne są ranki od drapania, to bezzwłocznie powinieneś się udać do weterynarza. Rany od świerzbu niekiedy można pomylić z ugryzieniami przez innego szczura. Najgorsze jest jednak ostatnie stadium, w którym to uszy szczura zaczynają przybierać chropowaty wygląd. Świerzb u szczura powinien być jak najszybciej leczony.

świerzb u szczura

Roztocza u szczura

Roztocza nazywane są również wędrującym łupieżem. Podobnie jak poprzednie pasożyty zewnętrzne, objawiają się one drapaniem, a także rankami na skórze. Bardzo łatwo można je pomylić ze świerzbowcem, dlatego warto zasugerować weterynarzowi, by poddał badaniu naskórek i dobrał odpowiednie do pasożytów leczenie.

Jak pozbyć się pasożytów zewnętrznych?

Niektórzy właściciele gryzoni zastanawiaj się, czy istnieją jakieś domowe sposoby, które pozwolą na skuteczne zwalczenie pasożytów. Otóż niestety nie. Jedynym, naprawdę skutecznym sposobem jest zabranie całego stada do polecanego weterynarza i podanie preparatu na skórę lub w zastrzykach. Dlaczego należy poddać leczeniu wszystkie szczury?

Jeżeli widzisz objawy wyłącznie u jednego ze swoich gryzoni, to nie ma to większego znaczenia, ponieważ całe stado powinieneś poddać leczeniu. Szczury żyją ze sobą na co dzień, dlatego jeśli jeden z nich ma pasożyty, to reszta również. Być może szybciej widać u niego objawy, ze względu na słabą odporność.

Jakie leki dostaje się na pasożyty zewnętrzne?

Jak już wspominałam, Twoje gryzonie dostaną od weterynarza zastrzyk lub kropelki na skórę. Do wyleczenia pasożytów zewnętrznych używa się często takich preparatów jak iwermektyna lub stronghold. W przypadku iwermektyny, konieczne jest podanie 2-3 dawek z 10-dniowym odstępem, natomiast w przypadku preparatu, jakim jest stronghold, wystarczy tylko jedna dawka.

Są leki, które mogą zaszkodzić szczurom, dlatego ważne jest, byś udał się do polecanego, gryzoniowego weterynarza, który zna się na szczurach. Jednymi z takich zakazanych preparatów są Frontline oraz Fipronil. Staraj się unikać wszystkich preparatów, które zaczynają się na literę “F” 🙂

pasożyty u szczurów

Pasożyty zewnętrzne u szczurów – co dalej?

Wykryłeś pasożyty i dostałeś leki dla swoich gryzoni? To nie wszystko, co należy zrobić z tym problemem. Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem jest dezynfekcja całej klatki wraz z wyposażaniem, jednak weterynarz powinien Cię o tym poinformować.

Dezynfekcji dokonuje się około 24 godziny po podaniu preparatu. Najlepszym sposobem będzie umycie całej klatki octem oraz płynem do naczyń, wypranie wyposażenia klatki w 90 stopniach, a także wyparzenie go we wrzątku. Cały ten proces musisz powtórzyć po podaniu każdej kolejnej dawki. Jest to niezbędny etap w pozbyciu się pasożytów zewnętrznych.

Co z wybiegami?

W tej kwestii każdy ma odmienne zdanie. Niektórzy uważają, że należy unikać w tym czasie wybiegów, by nie roznosić pasożytów w inne miejsca, co mogłoby doprowadzić do ponownego zakażenia. Inni z kolei twierdzą, że można wypuścić szczury np. po pokoju, po którym nigdy nie chodziły albo po łóżku z nałożonym kocem.

pasożyty u szczurów

Po czym poznać, że szczur ma pasożyty wewnętrzne?

Pasożyty wewnętrzne objawiają się głównie bardzo śmierdzącym kałem, jednak by je wykryć, niezbędne jest badanie u weterynarza. Leczenie ich nie należy zwykle do najprzyjemniejszych i wymaga systematycznego sprzątania klatki, jednak im szybciej je wykryjesz, tym lepiej.

Podsumowanie

Pasożyty wewnętrzne oraz zewnętrzne to coś, co zdarza się gryzoniom. Niektóre z nich są prostsze do wykrycia, niektóre nie, jednak jedno jest pewnie – nie lekceważ żadnych objawów u swoich szczurów. Zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne, nie są dla nich przyjemne, a im wcześniej je wykryjesz, tym mniej dyskomfortu zapewnisz swoim szczurom.

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *