Dlaczego nie wyprowadzamy szczurów na spacery?

3.4
(5)

W sklepach zoologicznych na półkach często można znaleźć jeden przedmiot, który, choć przeznaczony jest dla szczurów, to w żadnym wypadku nie nadaje się dla tych gryzoni, a zakup go jest po prostu bezsensowny. Mowa o szelkach dla szczurów, które mają na celu zrobienie z niego zwierzaka, zbliżonego do małego pieska. Dziś pokrótce opisze, dlaczego zakup szelek dla szczurów i samo zabieranie go na spacery, nie jest właściwą decyzją.

Spacer ze szczurem – dlaczego nie jest dobrym pomysłem?

Dużo początkujących właścicieli popełnia ten podstawowy błąd i kupuje produkty –  w tym właśnie wspomniane wyżej szelki – które, choć podpisane są “dla szczura” to jedynie szkodzą, zamiast przynosić radość naszym gryzoniom.

Niestety, do zabrania zwierzaka na dwór nie są potrzebne szelki, dlatego też niektórzy właściciele decydują się na wyprowadzenie swojego szczura na spacer… na ramieniu. I ten sposób “wprowadzania” szczura, nie jest odpowiedni. Dlaczego?

Słaba odporność u szczura

Szczury to gryzonie, które są niezwykle delikatne i wystarczy nawet niewielki przeciąg, by się przeziębiły i zaczęły kichać. Często różnica temperatur, pomiędzy pomieszczeniem, w którym na co dzień przebywają szczury, a zewnętrznym otoczeniem jest na tyle duża, że wystarczy, by zaszkodzisz szczurkom. Lekkie przeziębienie to jednak ta pozytywniejsza wizja. Szczury mogą również zachorować na zapalenie płuc, które jest dużo trudniejsze do wyleczenia.

W lecie temperatura na zewnątrz często jest wyższa, niż w mieszkaniu, jednak absolutnie nie jest to powód, by zabierać szczura na spacer, czy to na smyczy, czy na ramieniu. Dlaczego?

Promienie słoneczne

Szczury to gryzonie, które z natury są przystosowane do prowadzenia swojej aktywności w nocy. Z tego też powodu, wszystkie ich zmysły dostosowane są właśnie do tej pory dnia. Jak promienie słoneczne mogą wpłynąć na szczura?

Promienie słoneczne, są szkodliwe głównie dla szczurzego wzroku – mogą one pogorszyć wzrok naszych gryzoni, a nawet całkowicie doprowadzić do utraty ich wzroku.

Dodatkowo, nie tylko niska, ale też wysoka temperatura jest szkodliwa dla szczurów. Wystarczy chwila przebywania w dużym słońcu, by szczur dostał udaru. W gorące, letnie dni warto przygotować gryzoniowi mini basen z wodą, który go ochłodzi, a nie zabierać go na dwór.

Spacer stresuje szczura

Nowe otoczenie, pełno nieznanych zapachów to bodźce, które stresują szczura, dlatego puszczenie go na świeżym powietrzu wcale nie jest dla niego atrakcją. Nasze gryzonie najbezpieczniej czują się w miejscu, które znają, to znaczy we własnej klatce, czy na wybiegu – nie ma sensu narażać go na niepotrzebny stres.

Może nam się wydawać, że znamy swojego gryzonia i rozumiemy jego sygnały, jednak nie zawsze odbieramy je właściwie. Szczur, który znajduje się na spacerze w kieszeni lub na ramieniu, może się czegoś wystraszyć i uciec, dlatego naprawdę nie warto ryzykować.

szzczur w trawie

Bakterie na zewnątrz

Oprócz nowych zapachów, na zewnątrz znajduje się wiele bakterii i pasożytów. Psy (a niekiedy też koty), które wyprowadzamy na spacery są odrobaczane, natomiast nie ma potrzeby odrobaczania domowych gryzoni. Z tego powodu, gdy wypuszczamy je na dwór, są one narażone na złapanie niechcianych lokatorów. Niektóre bakterie są naprawdę trudne do wyleczenie, dlatego raczej nie warto ryzykować zdrowia naszych gryzoni. Zarówno sam spacer, jak i późniejsze długie leczenie, nie jest tego warte.

Szczur na smyczy – tak czy nie?

Zdecydowanie nie.  Jak już mogłeś wyczytać z powyższej części artykułu, na zewnątrz znajduje się naprawdę wiele elementów, które jasno przemawiają za tym, by nie brać szczura na spacer. Zdrowie zwierzaka powinno być dla nas najważniejsze.

Oprócz aspektów zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na wygodę i komfort naszych gryzoni. Założenie szczurowi szelek wcale nie jest dla niego przyjemne. Gdy ubierzesz gryzonia w szelki i dopniesz smycz, może się on niepotrzebnie denerwować i dodatkowo stresować.

Kiedy można zabrać szczura na zewnątrz?

Na pewno nie wtedy, gdy po prostu chce mu się pokazać nowe otoczenie. Szczur naprawdę tego nie potrzebuje. Jak już wspominałam, najlepiej czuje się on w miejscu, które już zna i w którym czuje się bezpiecznie. Są jednak przypadki, kiedy nie obejdzie się bez zabrania szczura na dwór.

Jednym z takich przypadków jest konieczność przetransportowania gryzonia, czy to z powodu przeprowadzki, jakiegoś wyjazdu, czy też do nowego domu po adopcji. Takim przypadkiem jest również wizyta u weterynarza – od stresu zdecydowanie ważniejsze jest zdrowie naszych szczurów. Niekiedy zabiera się szczury na zewnątrz podczas wyjątkowo trudnego łączenia szczurów – nic tak nie zbliża ich do siebie jak niekomfortowa, stresowa sytuacja.

Kluczowe jest jednak odpowiednie zabezpieczenie szczurów. Zapewnij swoim gryzoniom transporter, w którym bezpiecznie będziesz mógł je przewozić, a wszystko powinno pójść dobrze.

Przykładowy transporter Trixie

TRIXIE Transporter Pico L 30x23x21cm (5904) - zdjęcie 1

 

Podsumowanie

Spacer ze szczurem, zarówno na smyczy, jak i na ramieniu czy w kieszeni nie jest dobrym pomysłem. Na nieznanym terenie szczur narażony jest nie tylko na ogromny stres, ale też na bakterie i pasożyty z zewnątrz. Za niska oraz za wysoka temperatura również może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego gryzonia.

Są jednak przypadki, w których nie obędzie się bez zabrania szczura na dwór. Do takich przypadków można zaliczyć transport gryzonia w inne miejsce, czy też wizytę u weterynarza. Pamiętaj jednak, by odpowiednio zabezpieczyć swojego gryzonia, do czego przyda Ci się transporter.

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *