Szczur samiec czy samica – jakiej płci szczura wybrać?

4.7
(3)

Kilka razy spotkałam się z pytaniem Jakiej płci szczura wybrać, dlatego też postanowiłam napisać o tym dłuższy wpis. Na samym początku warto wspomnieć o tym, że płeć nie gwarantuje nam tego, w jaki sposób nasz gryzoń będzie się zachowywał. Dotychczas miałam 10 szczurów – samców, i każdy z nich zachowywał się inaczej. Z tego też powodu nie warto nastawiać się, że zakupiony lub adoptowany szczur będzie miał określony charakter.

Nie ma w tym jednak nic złego 😉 Każdy szczur jest inny i wyjątkowy na swój sposób, a wszystkie z nich kochamy za coś innego. Jakiej płci szczura wybrać? Szczur samiec czy samica? Poniżej znajdziesz opis “typowego” samca i samicy szczura.

Szczur samiec czy samica?

To pytanie pada naprawdę często – czy to na szczurzych grupach, czy w moich DM na Instagramie. Komu nie zadacie tego pytania, to odpowie on inaczej. Każda płeć gryzoni ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja zdecydowanie jestem #TeamSamce. Dlaczego? Sama nie wiem – od samego początku mam wyłącznie męskie stado i jak na razie nie zamierzam tego zmieniać.

Są też ludzie, którzy preferują stada mieszane, co również jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie wie się jakiej płci szczura wybrać. Należy jednak pamiętać, że któraś z płci musi być wykastrowana lub wysterylizowana, ponieważ bardzo szybko może dojść do rozmnożenia gryzoni, a kinder niespodzianka potrafi liczyć nawet do około 16 maluchów 😉

 

szczur samiec czy samica

Szczur samiec – zachowanie

Zacznijmy od charakterystyki szczura płci męskiej. Wielu ludzi uważa, że samce szczurów to typowe miziaki, a w dodatku leniwe. Na wybiegach szukają miejsca do spania i uwielbiają leżeć ze swoimi właścicielami. Czy to prawda?

Jak już wspominałam, każdy szczur jest inny. W moim przypadku z 10 szczurzych samców tylko dwóch z nich faktycznie odpowiadało tej charakterystyce. Pozostałe szczury najchętniej by tylko biegały, a w czasie wybiegu człowieka omijają szerokim łukiem – chyba, że ma dla nich jakiś przysmak.

Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, że samce są bardziej agresywne, jednak w żadnym wypadku nie jest to prawda. To, czy szczur samiec jest negatywnie nastawiony do człowieka, czy drugiego gryzonia jest zależne przede wszystkim od jego charakteru oraz doświadczeń. O problemie z agresywnym szczurem oraz jak go oswoić wspominałam w poprzednim wpisie.

Samica szczura – zachowanie

Samiczki, w przeciwieństwie do szczurzych samców są bardziej niezależne i ruchliwe, jednak jak wiadomo, różnie to bywa. Zdarzają się też gryzonie płci żeńskiej, które kochają leżeć na wybiegach. Ponadto są one dużo mniejsze niż samce.

Podczas adopcji lub zakupu samiczki trzeba mieć na uwadze fakt, że może ona mieć w przyszłości ropomacicze, dlatego dobrze jest wysterylizować gryzonia o tej płci. Jedno jest pewne – niezależnie od płci, każdego szczura kocha się tak samo, właśnie przez to, że jest inny, a samica szczura nie jest wyjątkiem 😉

szczur samiec czy samica

Jak rozpoznać płeć szczura?

Warto w tym miejscu poruszyć także jeden z ważniejszych tematów, który tyczy się płci szczura, a mianowicie Jak rozpoznać płeć szczura?

Gdy szczury są większe, to nie ma z tym dużego problemu. Gorzej, jeżeli chcemy rozpoznać płeć kilkutygodniowych gryzoni, jednak jest to możliwe. Proces ten wraz z grafikami został opisany w tym miejscu: https://www.wikihow.com/Sex-a-Rat-from-Birth

szczur samiec czy samica

Źródło: https://www.wikihow.com/Sex-a-Rat-from-Birth

Jak można zauważyć, samce mają większy odstęp pomiędzy cewką moczową, a odbytem. Jest on prawie dwa razy większy, niż u samic. Chodź rozpoznanie płci może wydawać się proste, to w praktyce nie zawsze takie jest. Trzeba uważać, by się nie pomylić – szczury bardzo szybko wchodzą w wiek, w którym są zdolne do rozmnażania, dlatego mały błąd może nas wiele kosztować.

Podsumowanie

Choć pytanie Jakiej płci szczura wybrać, pojawia się bardzo często, to nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy preferuje co innego – jedni wolą stada męskie, inni żeńskie, a jeszcze inni mieszane.

Przyjęło się, że samce są leniwe, a samiczki bardzo ruchliwe. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej – każdy szczur jest inny i każdy z nich zachowuje się inaczej. Nie ma jednego wzoru, któremu odpowiadałby każdy gryzoń. Trzeba się liczyć z tym, że szczur danej płci może znacznie odbiegać od przedstawionego wzorca.

Czy to źle? Oczywiście, że nie! Przez to, że szczury różnią się od siebie charakterami, każdego z nich cenimy za coś innego i dlatego też wszystkie z nich wspominamy z dużym sentymentem. A Wy, jaką płeć preferujecie? 😉 Zostawiam Was z tym pytaniem i zapraszam do komentowania!

 

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *