Jak opiekować się szczurem po operacji?

4.7
(3)

Szczury to dość chorowite gryzonie, które niekiedy muszą być poddawane różnym zabiegom, dlatego niestety prędzej czy później w życiu każdego właściciela szczurów, przyjdzie czas na zostawienie gryziona u weterynarza, by ten poddał go operacji.  Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w opiece nad szczurem po zabiegu.

Jak przygotować klatkę dla szczura po operacji?

Jeszcze przed przybyciem gryzonia do domu, powinieneś odpowiednio przygotować klatkę. W artykule Jaką klatkę dla szczura wybrać znajdziesz akapit, w którym polecam kilka klatek, które idealnie sprawdzą się jako chorobówka. Ze swojej strony polecam jednak klatkę Bob, która wyposażona jest w otwieraną górę, dzięki czemu masz wygodny i szybki dostęp do szczura po operacji.

Pierwszym ważnym krokiem jest pozbycie się wszystkich elementów z klatki, po których szczur mógłby się wspinać. Skakanie na półki oraz hamaki może sprawić, że świeże szwy pękną i konieczne będzie ponowne zszywanie rany.

Równie ważny jest wybór odpowiedniego podłoża. Szczur po operacji nie powinien leżeć na pylącym lub twardym podłożu, takim jak trociny czy pellet. Najlepszym wyborem są zwyczajne podkłady higieniczne, które można kupić w każdej aptece oraz drogerii. Pamiętaj jednak o ich częstym zmienianiu, by Twój szczur nie leżał na swoich odchodach. Przykładowe podkłady higieniczne:

Babyono podkłady higieniczne

BABYONO Podkłady do przewijania 40x60 cm 513 10 sztuk - zdjęcie 1

Po zabiegu gryzoń powinien być w klatce sam. W pierwszych godzinach potrzebuje on spokoju, dlatego powinieneś oddzielić go od stada, które może go nachalnie wąchać i podgryzać ranę oraz szwy. Po kilku dniach od zabiegu możesz go wypuścić np. na łóżko ze swoim szczurzym rodzeństwem, jednak przed tym najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, który wykonywał operację – tylko on wie, czy nie zagrozi to zdrowiu gryzonia.

Szczur po operacji – jak się nim zająć?

Jeżeli zabieg, któremu poddany był Twój gryzoń się udał, to jest to już połowa sukcesu, a Ty możesz wreszcie odebrać od weterynarza swoje ukochane zwierzątko. Zwróć jednak uwagę, czy gryzoń podczas odbioru jest w pełni wybudzony z narkozy. Jeżeli nie, to w dalszym ciągu powinien pozostać pod nadzorem weterynarza, a  Ty pod żadnym pozorem nie powinieneś go jeszcze odbierać – w pełni niewybudzony szczur może nie przeżyć nawet drogi do domu.

Jeżeli Twój szczur grzebie sobie przy ranie i szwach, powinieneś zaopatrzyć się w kołnierz pooperacyjny. Możesz go kupić u weterynarz, wykonać samemu z rolki lub zakupić u osoby, która szyje hamaki. Dobrym pomysłem jest również użycie skarpetki, jako bandaża – sposób ten również może być bardzo pomocny przy szczurze, który aż zanadto interesuje się raną.

 

Przez podaną narkozę szczur może mieć obniżoną temperaturę ciała, dlatego kluczowe jest, byś przez pierwsze 24h od zabiegu dogrzewał szczura. W tym celu do klatki możesz mu włożyć termofor lub butelkę z gorącą wodą. Nie zapomnij jej jednak owinąć jakąś cienką szmatką lub ręcznikiem. Przykryj również szczura miękkimi szmatkami i często sprawdzaj, czy wszystko z nim jest w porządku. Jeżeli tylko zauważysz jakieś nietypowe zachowanie – ciężki oddech, apatyczność – od razu zadzwoń do weterynarza. Szybka reakcja może uratować Twojego gryzonia.

Co powinien jeść szczur po operacji?

Po operacji szczur powinien dostawać miękki pokarm. Oprócz własnoręcznie wykonanych mięsnych papek oraz rozgniecionych bananów, dobrym wyborem będzie zaopatrzenie się w obiadki dla dzieci. Obecnie na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują takie zupki. Ponadto są one powszechnie dostępne – możesz je kupić w sklepie spożywczym lub w drogerii. Przekładowa gotowa papka:

Gerber

Gerber Zupka Krem Z Jasnych Warzyw Z Kurczakiem dla niemowląt po 5 Miesiącu 125G - zdjęcie 1

Równie dobre, a także dostępne w każdym sklepie są kaszki dla dzieci. Najbardziej polecany jest Silnac – kaszka ta nie tylko pozwala na podtuczenie szczura, ale też doskonale sprawdza się do przemycania leków, które trzeba podawać po operacji. Jeżeli szukasz tańszej opcji, możesz się przyjrzeć bliżej zwykłej kaszce np. o smaku bananowym, która również bardzo smakuje szczurom. Przykładowe kaszki:

Silnac

Kaszka bananowa

NESTLE Kaszka Mleczno-Ryżowa Banan Po 4 Miesiącu 230g - zdjęcie 1

Podsumowanie

Przed odebraniem szczura, przygotuj małą klatkę, bez elementów, po których gryzoń mógłby się wspinać. Na dno połóż podkład higieniczny i często go wymieniaj, tak by szczur nie zakaził sobie rany. Jeszcze u weterynarza upewnij się, że Twój gryzoń jest całkowicie wybudzone, a przez 24h od zabiegu, ogrzewaj go. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się ze swoim weterynarzem. Przez cały okres pozabiegowy dokarmiaj szczura miękkimi daniami np. obiadkami z gerbera, kaszkami lub przygotowanymi przez siebie papkami.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *