Przyjaźń międzygatunkowa – dlaczego jest niebezpieczna dla szczurów?

5
(1)

Często w sieci można natrafić na niewątpliwie urocze zdjęcia i filmiki, w których główną rolę odgrywają szczury, a także inne zwierzęta, jak np. psy, koty, króliki czy nawet świnki morskie. Niewiele właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że chwila nieuwagi może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Dlaczego przyjaźń międzygatunkowa jest niebezpieczna? Zapraszam do sprawdzenia poniższego wpisu!

Ostatnio na blogu: Ciąża u szczura. Jak opiekować się ciężarną samiczką?

Przyjaźń międzygatunkowa a szczury – dlaczego nie warto?

Właścicielom bardzo często wydaje się, że znają swojego pupila i gwarantują, że nie skrzywdzi on drugiego stworzenia. Niestety jest to spory błąd, który może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że zwierzęta posiadają instynkt, którego człowiek nie jest w stanie stłumić. Może zdarzyć się tak, że po zapoznaniu szczura z innym pupilem kompletnie nic się nie stanie, a właścicielowi będzie się wydawać, że zwierzęta się polubiły, jednak nikt nie zagwarantuje, że za drugim, trzecim czy nawet dziesiątym razem nie dojdzie do prawdziwej tragedii.

szczur a przyjaźń międzygatunkowa

Czy przyjaźń międzygatunkowa posiada jakiekolwiek zalety?

W sieci znajduje się pełno obrońców przyjaźni międzygatunkowych, którzy uważają, że szczur świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami. W tym wypadku jednak warto odpowiedzieć sobie na jedno najważniejsze pytanie: co ona wnosi?

Zapoznanie szczurów z przedstawicielami innego gatunku kompletnie nic nie wnosi do ich życia. Szczur potrzebuje drugiego szczura, z którym będzie mógł się porozumiewać w swoim języku – sam człowiek, czy nawet inne zwierzę mu nie wystarczy, by wiódł on szczęśliwe życie.

Owszem, po zapoznaniu szczurów z innymi zwierzętami może nie wydarzyć się żadna tragedia, jednak może być tak, że któryś z gryzoni zostanie podrapany czy nawet dotkliwie pogryziony. Może to doprowadzić nie tylko do poranienia gryzonia, ale i nawet jego śmierci. Warto zastanowić się, czy aby na pewno właściwym jest podejmowanie aż takiego ryzyka, dla zabawnego zdjęcia lub filmiku.

przyjaźń międzygatunkowa - dlaczego jest zła

Podsumowanie

Temat przyjaźni międzygatunkowej szczurów jest bardzo często poruszany wśród właścicieli i niejednokrotnie wywołał burzę. Na szczęście wiele osób przeciwnych jest zapoznawaniu szczurów z innymi gryzoniami oraz większymi stworzeniami. Takie działanie nie sprawia, że zwierzęta czują się szczęśliwsze. W najmniej spodziewanym momencie górę mogą wziąć groźne instynkty, poprzez które nasz gryzoń zostanie zraniony przez drugiego pupila. Podejmowane takiego ryzyka dla własnej uciechy i świadome narażanie swoich szczurów jest po prostu nieodpowiedzialne – rozważy właściciel powinien robić wszystko, by uchronić swoje zwierzęta przed tragedią.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

One Reply to “Przyjaźń międzygatunkowa – dlaczego jest niebezpieczna dla szczurów?”

  1. Tak, nienawidzę jak ktos próbuje mi wmówić że jak ma np szczura i królika to jego szczur nie musi miec towarzysza bo ma to zwierzę innego gatunku..to tak jakbym na świecie zostala tylko ja i pies… Nie sadze ze bya bym. Szczesliwa z rozmowy z psem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *