Jaka klatka dla szczura będzie najlepsza?

5
(3)

Każdy właściciel w końcu staje przed wyborem przedmiotu, jakim jest klatka dla szczura. Po wpisaniu w wyszukiwarkę tej frazy, wyświetla się ogromna liczba klatek, o przeróżnych kształtach oraz wielkościach. Na pierwszy rzut oka, niektóre modele wydają się być odpowiednie, jednak nie wszystkie z nich nadadzą się dla szczurów. Każdy gryzoń, i mały i duży, potrzebuje innych warunków mieszkalnych, a także innego wyposażenia klatki. Jaka klatka sprawdzi się dla 2 szczurów domowych, a jaka dla większej ilości? Poznaj odpowiedzi z poniższego wpisu!

Jaka klatka dla szczura domowego? Minimalne wymiary

Wybór klatki dla szczura powinien być przede wszystkim zależny od ilości gryzoni, jakie w niej zamieszkają. Minimalne wymiary klatki dla szczurów domowych powinny wynosić 80 cm wysokości x 50 cm głębokości x 80 cm szerokości. To optymalny rozmiar klatki dla 2-4 gryzoni.

minimalne wymiary klatki dla szczura

Odpowiednio duży rozmiar klatki to jedna z ważniejszych cech szczurzego mieszkania. Każdy gryzoń potrzebuje przestrzeni, po której może się swobodnie poruszać i bawić, dlatego tak ważne jest stworzenie mu jak najbardziej komfortowych warunków – w końcu to właśnie w klatce gryzoń spędza większą część swojego życia.

Jak już wiesz, szczur jest zwierzęciem stadnym i nie może mieszkać sam, dlatego zalecany rozmiar klatki dla 2-4 szczurów wynosi 80 x 50 x 80 cm. Logiczne jest, że im więcej szczurów, tym rozmiar klatki powinien być większy.

Jak sprawdzić, czy klatka którą chcemy kupić dla naszych gryzoni ma odpowiednią wielkość?

Do sprawdzenia czy klatka nadaje się dla szczurzego stada, świetnie sprawdzi się kalkulator klatek dla szczurów. W miejsca do tego przeznaczone, wystarczy wpisać szerokość, długość i wysokość klatki, a strona wyliczy, jaka liczba szczurów może w niej zamieszkać.

wymiary klatki dla szczura

Materiał wykonania

Podczas wyboru klatki dla szczurów zwróć uwagę na to, z czego została ona wykonana. Klatki zrobione z ocynku mają tendencje do szybkiego rdzewienia, a także dość szybko zaczynają śmierdzieć. Jeżeli już kupiłeś taką klatkę, zawsze możesz oddać ją do proszkowego malowania, lub pomalować ją samemu np. farbą do metalu, jednak czynność ta wymaga sporo pracy i stalowych nerwów.

Jeżeli dopiero stajesz przed wyborem zakupu klatki dla szczura, wybierz taką klatkę, która jest malowana. Różnica w cenie jest niewielka, a dzięki temu ominą Cię wszystkie problemy, które pojawiają się przy ocynkowanych klatkach, a także dodatkowe koszty związane z malowaniem jej.

Podstawowe elementy w klatce dla szczura

Warto zwrócić uwagę na to, czy wraz z klatką otrzymasz dodatkowe akcesoria. Półki, drabinki oraz miski na karmę to podstawowe wyposażenie, które często (choć nie zawsze) dostaje się w pakiecie z klatką.

Nie wybieraj klatek, które wyposażone są w drewniane elementy. Szczury to czyste gryzonie, jednak zdarzy im się nasikać na półki, przez co te wykonane z drewna, szybko zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, którego niestety nie da się pozbyć. Lepiej wybrać model, który posiada elementy wykonane z plastiku, co nie tylko zapobiega powyższemu problemowi, ale i znacznie ułatwia sprzątanie.

Unikaj metalowych półek z prętami. Na rynku dostępne są klatki, które zamiast drewnianych lub plastikowych półek posiadają same pręty. Takie wykonanie jest niewygodne dla szczurów i prowadzi do bolesnych odcisków na łapach. Jeżeli jednak posiadasz taką klatkę, a jej wymiary są odpowiednie i nie chcesz się jej pozbywać, to na półki połóż coś miękkiego i grubego. Do wyścielenia takich prętów dobrze sprawdzi się zwykły dywanik łazienkowy lub DryBed. Wyposażenie klatki dla szczura jest niezwykle istotne z puntku widzenia właściciela.

Jaka klatka dla szczura domowego? Przykładowe modele

Wiesz już, jaka powinna być odpowiednia klatka, ale w dalszym ciągu nie wiesz, który model będzie idealny? A może po prostu szukasz inspiracji? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które posiadają dobre wykonanie, odpowiednie wymiary, a przede wszystkim nadają się dla szczurów.

Klatka dla szczura Frodo

klatki dla szczurów - frodo

Klatka dla szczura Frodo to składana klatka, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jej wymiary wynoszą 78 x 48 x 80 cm, przez co nadaje się ona dla maksymalnie 4 szczurów. Klatka jest malowana, a jej największą zaletą jest otwierana góra, która bardzo ułatwia meblowanie i sprzątanie klatki.  

Przeciwnicy klatki skarżą się na dwie pary drzwiczek, które są stosunkowo małe. Czasami trudno jest przez nie wyciągnąć dużego szczura, jednak od czego jest otwierana góra?

Niewątpliwie plusem klatki jest możliwość jej złożenia oraz rozłożenia, co bardzo ułatwia jej przechowywanie, a także przewożenie.

Do klatki producent dołącza trzy plastikowe półki, trzy drabinki (które można przypiąć trytytkami, żeby nie “latały”), a także trzy plastikowe miseczki na karmę. Klatka występuje w trzech kolorach: klasycznym beżowym, czarnym oraz szarym. 

Klatka dla szczura Perfect

jaka klatka dla szczura - perfect

Klatka dla szczura Perfect to dobrze znana i lubiana klatka wśród szczurzych właścicieli. Główną jej zaletą jest możliwość dokupienia modułów, dzięki którym w bardzo prosty sposób można zwiększyć rozmiar klatki, co świetnie  sprawdzi się w przypadku powiększenia stada. Klasyczny Perfect nadaje się dla 4-5 szczurów, a jej wewnętrzne wymiary wynoszą  79 x 52 x 99 cm. 

Klatkę wyposażone w dwie pary dość dużych drzwi, dzięki którym sprzątanie, a także meblowanie klatki nie stanowi żadnych trudności. Warto wspomnieć także o kółkach, dzięki którym w prosty sposób można przemieszczać klatkę.

Jedynym minusem klatki jest dość duży odstęp pomiędzy prętami, który wynosi aż 2,5 cm. Młode, a także chude szczurki z łatwością mogą przecisnąć się pomiędzy prętami i wyjść z klatki. By temu zapobiec, klatkę trzeba osiatkować, co niesie za sobą dodatkowe koszty.

Do klatki dołączono trzy platformy piętrowe, trzy drabinki, wyjmowaną kratkę podłogową, a także miskę oraz pojemnik na wodę.

Savic Suite Royal XL

szczur klatka

To dość droga, ale z pewnością warta uwagi klatka dla szczurów. Jej wymiary wynoszą 115 x 67,5 x 153 cm, dlatego też może w niej zamieszkać aż 14-15 takich gryzoni. Klatka ta wydaje się nie mieć wad – jest duża, posiada cztery otwierane drzwi, które umożliwiają otwarcie całego przodu klatki, przez co bardzo łatwo się ją mebluje oraz sprząta. Posiada on także doczepiane koła, ułatwiające przenoszenie klatki.

Do klatki producent dołącza 4 platformy, 5 drabinek, a także wyjmowane wanienki.

Jedynym jej minusem są plastikowe kuwety – cena klatki jest naprawdę wysoka, dlatego producent powinien się postarać o lepsze ich wykonanie.

Savic Zeno 2

wymiary klatki dla szczura

W Savic Zeno 2 mogą zamieszkać 3 dorosłe szczury. Jej wymiary wynoszą 80 x 50 x 70 cm. Została ona wykonana z tworzywa sztucznego, które dodatkowo zostało polakierowane.

Niewątpliwie atutem tej klatki są duże drzwi, które posiadają inteligentne zamknięcie, dzięki któremu szczur sam nie wyjdzie z klatki.

Do klatki została dołączona platforma, drabinka, a także miseczka na jedzenie, pojemnik na wodę oraz mata wisząca z nylonu.

Minusy? Dość wysoka cena. Za te kwotę można dostać klatki, które są łatwiejsze w meblowaniu i pomieszczą więcej gryzoni.

Savic Zeno 3 Empire

klatka dla szczurka

Całkiem dobrym wyborem jest klatka dla szczurów Savic Zeno 3 Empire, której wymiary wynoszą 100 x 50 x 116 cm. Nadaje się ona dla 8 szczurów, i podobnie jak jej mniejszy odpowiednik posiada drzwiczki z inteligentnym systemem zamykania Snap-Lock.

Plusem jest możliwość złożenia klatki, co znacznie ułatwia jej przemieszczanie i przechowywanie. Ponadto jest ona malowana. W zestawie z klatką znajdują się 3 platformy, 3 drabinki, toaleta narożna, poidełko, a także miseczka z uchwytem.

Chorobówki i klatki dla starszych szczurów

Czasem zdarzy się tak, że szczur zachoruje lub złamie łapę i trzeba oddzielić go od reszty stada. W przypadku starszych szczurów, które nie radzą sobie w dużej klatce, również konieczne jest przeniesienie ich do mniejszej przestrzeni (jednak jedynie z zapewnieniem mu towarzystwa w postaci innego starszego szczura).

We wszystkich tych przypadkach przyda się mniejsza klatka, która ograniczy szczurowi przestrzeń i uniemożliwi mu wspinanie się po prętach. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych klatek tego typu.

Klatka BOB

klatki dla szczura

Bob to klatka od Vitmix, dlatego swoim wyglądem przypomina niższą wersję Frodo. Klatka nie została wyposażana w drzwiczki, jednak jej dużym plusem jest otwierana góra, która daje swobodny dostęp do gryzoni. Jej wymiary wynoszą 78 x 48 x 36cm.

Klatka jest rozkładana, co podobnie jak w przypadku Frodo, bardzo ułatwia jej przechowywanie oraz przewożenie.

Dołączone do klatki akcesoria zostały wykonane z drewna, dlatego nie nadają się one do użytku dla szczurów. Te dodatkowe elementy nie są jednak potrzebne w chorobówce, jeżeli trzeba ograniczyć gryzoniowi ruch. W przypadku starszych szczurów, półkę można zastąpić hamakami.

 

Inter-Zoo Super Rabbit 60 ZINC

super rabbit klatka dla szczura

Inter-Zoo Super Rabbit to kolejna nieduża klatka, która sprawdzi się jako chorobówka dla szczurów. Wymiary klatki wynoszą 58 x 38 x 31 cm. Wyposażono ją w dwie pary drzwi, które ulokowano z przodu prętów, a także na górze. Zawiera ona drewniane elementy, które podobnie jak w przypadku Boba, raczej nie będą potrzebne.

Minusem klatki są duże odstępy pomiędzy prętami, przez co młode i chude szczury mogą przez nie uciekać.

Ferplast Mini Duna Multy

klatki dla szczurów duna

Dla szczurów, które muszą mieć ograniczony ruch, nada się klatka Duna firmy Ferplast.  Klatkę wyposażono w drzwiczki ulokowane na dachu, a jej wymiary wynoszą 55 x 39 x 27cm. Świetnie sprawdzi się ona również jako transporter do przenoszenia szczurów.

Minusem klatki jest słaba wentylacja, przez co nie nadaje się ona dla szczurów posiadających problemy z układem oddechowo-krążeniowym.

Jak zrobić klatkę dla szczura?

Są osoby, które zamiast na zakup klatki, decydują się na zrobienie jej własnoręcznie. Oczywiście jest to możliwe, jednak z pewnością wymaga cierpliwości i inwencji twórczej. Robiąc klatkę dla szczura, należy przede wszystkim pamiętać o jej wymiarach, a także materiale wykonania.

Zastanawiasz się jak zrobić klatkę dla szczura? Niektórzy decydują się na zrobienie jej ze starej szafy, która już nie jest potrzebna, jednak uprzednio trzeba dobrze zabezpieczyć jej drewniane półki.

Podsumowanie

Klatka dla szczura to niezbędny element, w który trzeba się zapatrzeć jeszcze przed przygarnięciem gryzoni pod swój dach. To, jaką klatkę wybrać, zależy przede wszystkim od ilości szczurów, jakie mają w niej zamieszkać. Wymiary klatki nie powinny być mniejsze, niż te zalecane. Nawet jeden centymetr robi różnicę i znacznie zmniejsza przestrzeń, w której na co dzień żyją Twoje szczury.

Pozostałe elementy, takie jak materiał wykonania klatki, czy jej drewniane wyposażenie nie wpływają na komfort szczurów, jednak i one mają duże znaczenie przy wyborze klatki. Przedmioty wykonane z niewłaściwych materiałów szybko zaczynają śmierdzieć, przez co zwykle nie nadają się do dalszego użytku.

Wybierz także podłoże do klatki dla szczura!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *