Jak połączyć szczury?

5
(5)

Wpis został zaktualizowany w sierpniu 2023

Szczury to gryzonie stadne, co oznacza, że potrzebują towarzystwa co najmniej jednego osobnika tej samej płci, lub przeciwnej, o ile któryś ze szczurów jest wykastrowany/wysterylizowany. Jeżeli Twój gryzoń od początku swojego życia mieszka sam w klatce, czas sprawić mu towarzysza!

Nie możesz jednak od razu dać do klatki obcego szczura. Dlaczego? Wyobraź sobie, że ktoś nagle przyprowadza do Twojego domu zupełnie obcą osobę i każe Ci z nią mieszkać. Wypada ją najpierw poznać, prawda? Jeżeli nie wiesz, gdzie kupić lub skąd adoptować szczura, zajrzyj do artykułu Gdzie kupić szczura, a teraz przejdźmy kluczowej kwestii, jaką jest łączenie szczurów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc w ich zapoznaniu.

Jak połączyć szczury?

Jeżeli adoptowałeś szczura z niewiadomego źródła, zabierz go do weterynarza, przed przystąpieniem do łączenia. Możesz także zrobić mu 2-tygodniową kwarantannę. Przez ten czas obserwuj nowego towarzysza – warto upewnić się, że gryzoń jest zdrowy i nie zarazi Twojego szczura. Jak powinno przebiegać łączenie szczurów?

1.Znajdź neutralny teren

Gryzonie powinny poznać się na neutralnym terenie. Co to dokładnie oznacza? Wybierz takie miejsce, w którym ani jeden, ani drugi szczur jeszcze nie był. Może to być np. wanna, prysznic lub po prostu łóżko. Punkt ten jest niezwykle ważny i bez niego łączenie szczurów może się nie udać, z tego samego powodu, który podawałam na wstępie – szczur będzie wyczuwał swój zapach na terenie, na którym już był i będzie go bronił.

Co przyda Ci się podczas łączenia?

Niezwykle przydatny przy tym kroku będzie olejek waniliowy, który po posmarowaniu karku i narządów rozrodczych obu szczurów sprawi, że ich zapach będzie bardziej neutralny. Jeżeli masz problem z łączeniem, spróbuj zastosować ten produkt – jest on tani i dostępny w każdym sklepie spożywczym. Dodatkowo przyda Ci się gumowa rękawica, drewniana łyżka oraz spryskiwacz z wodą, które w razie potrzeby ułatwią Ci oddzielenie od siebie gryzoni. Wiesz już, jak przygotować teren i co się przyda na tym etapie. Co dalej? 

  • Na neutralnym gruncie połóż szczury, jednak postaraj się zrobić to bardzo szybko. Kolejność wkładania szczurów nie ma większego znaczenia,
  • Kolejnym krokiem jest uważna obserwacja szczurów i reagowanie, gdy zachodzi taka potrzeba. Każde łączenie jest stresujące, jednak postaraj się w nie nie ingerować, dopóki nie leje się krew. Wszelkie próby dominacji, stroszenie się i piszczenie nie są powodem, by szczury oddzielać,
  • Jeżeli łączenie na tym korku jest bezproblemowe, możesz po około 30 minutach przełożyć szczury do kiszonki. Staraj się też nie trzymać szczurów na neutralnym gruncie za długo, ponieważ mogą zacząć traktować ten teren jak swój własny i rozpoczną się kłótnie.

TIP: gdy łączenie szczurów jest trudne, możesz nalać odrobinę wody do wanny/brodzika. Dzięki temu szczury będą mieć dodatkowy czynnik stresowy.

2. Kiszonka, czyli mała klatka

Kolejnym etapem, jest przełożenie szczurów do kiszonki. Klatka, która do tego służy nie może być zbyt duża i wysoka, a także nie powinno znajdować się w niej żadne wyposażenie. Nie wkładaj do klatki żadnych szmatek, a jedzenie rozsyp na pellecie lub innym podłożu. Umieszczenie go w misce, mogłoby doprowadzić do kłótni.

  • Obserwuj szczury przez minimum 48h. Ponownie staraj się za bardzo nie ingerować, dopóki nie dochodzi do poważnych bójek. W razie potrzeby oddziel gryzonie drewnianą łyżą lub spryskiwaczem z wodą,
  • Szczególnie ważne jest zachowanie szczurów w nocy – w końcu wtedy ich aktywność jest największa,
  • Przed przejściem do kolejnego etapu, szczury powinny się tolerować, to znaczy leżeć i spać przy sobie. Jeżeli wszystko do tej pory jest dobrze, możesz przejść do kolejnego kroku.

TIP: w nocy możesz mieć zapaloną lampkę – dzięki temu pomiędzy gryzoniami powinno być mniej spięć.

jak połączyć szczury

3. Większa klatka

W tym kroku możesz przełożyć szczury do większej klatki lub oddzielić część klatki docelowej. Możesz również powoli dokładać meble np. miskę z jedzeniem lub hamak. Etap ten, podobnie jak poprzedni, powinien trwać minimum dobę.

4. Klatka docelowa

Jeżeli na poprzednich etapach nie było żadnych problemów, możesz dać szczury do PUSTEJ klatki docelowej. Codziennie dokładaj nowe meble i obserwuj zachowanie gryzoni. W razie potrzeby wróć do poprzednich etapów.

O czy należy pamiętać podczas łączenia szczurów?

  • Przede wszystkim nie śpiesz się. Lepiej żeby szczury posiedziały w kiszonce o dzień dłużej, niż o dzień za wcześnie trafiły do większej klatki. Gdy przejdziesz do kolejnego etapu zbyt szybko, będziesz musiał się cofnąć i powtarzać wszystko od początku,
  • Jeżeli szczury często się kłócą w kiszonce, spróbuj je delikatnie postraszyć. Włącz odkurzacz, połóż klatkę na uruchomionej pralce, w słoneczny dzień zabierz je w transporterze na spacer wokół domu lub weź na przejażdżkę samochodem – nic tak nie łączy jak wspólny strach! Jeżeli łączenie trwa bardzo długo i nie zapowiada się, żeby szczury się pokochały, zastanów się nad kastracją agresywnego osobnika,
  • Uważaj na łączenie zbyt małych szczurów. Jeżeli masz taką możliwość, poczekaj aż szczury będą większe i osiągną wagę minimum 200g – wtedy będą w stanie się samodzielnie bronić. Pamiętaj, że wystarczy jedno ugryzienie i taki maluch może nawet umrzeć,
  • Jeżeli pomiędzy szczurami doszło do poważnej walki, przerwij łączenie i przeprowadź je ponownie po około 2 tygodniach.

Jeżeli przeprowadzasz swoje pierwsze łączenie, warto obejrzeć kilka filmów na Youtube. Ze swojej strony mogę polecić kilka poradników:

  1. Łączenie szczurów cz. I – przygotowanie do łączenia
  2. Łączenie szczurów cz. II – zachowania

Z bardzo trudnym łączeniem możesz napisać również na ten profil: Jak zrozumieć szczura? Poradnia zaszczurzona

Instrukcja łączenia szczurów do pobrania

łączenie szczurów instrukcja

Podsumowanie

Łączenie szczurów to proces, który może trwać kilka dni, a może też trwać nawet kilka miesięcy. Najważniejsze jest jednak, byś się nie poddawał i starał się zrozumieć, dlaczego łączenie się nie udaje. Nie śpiesz się z etapami, w razie potrzeby wróć do poprzedniego kroku – w końcu na pewno się uda. Pamiętaj również o olejku waniliowym, który bardzo może pomóc przy trudnym łączeniu, a także o urządzeniach (jak odkurzacz i pralka), których dźwięk może przestraszyć szczury i je do siebie zbliżyć.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *