Gdzie kupić szczura?

5
(1)

W końcu przeszedł czas na jeden z ważniejszych wpisów na blogu, który dotyczy zakupu szczura domowego. Wiesz już co mogą jeść szczury i jaką klatkę dla niego wybrać, ale pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia: Gdzie kupić szczura?

Pewnie w tym momencie nasuwa Ci się jedna myśl – “to oczywiste, w sklepie zoologicznym!”. Ta myśl jest jednak błędna. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego zakup szczura domowego w sklepie zoologicznym nie jest właściwym wyborem, a także, gdzie można kupić szczura.

Dlaczego nie kupować zwierząt w sklepie zoologicznym?

Zakup nie tylko szczura domowego, ale i jakiegokolwiek gryzonia w sklepie zoologicznym nie jest dobrą drogą, do pozyskania futrzastego przyjaciela. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że dostawcy zwierząt do sklepów, stawiają na masowy handel zwierzętami i nie dbają o ich zdrowie. Gryzonie są trzymane, a następnie przewożone do sklepu w okropnych warunkach, a część zwierząt nie ma nawet szansy, by tę drogę przeżyć. By najlepiej zrozumieć to wszystko, warto zobaczyć filmik Droga do sklepu zoologicznego, jednak ostrzegam, że nie jest to video dla wrażliwych osób. Ponadto zwierzęta pozyskiwane są do sklepów zoologicznych z niewiadomego źródła. Zarówno gryzonie, jak i inne zwierzęta rozmnażają się między sobą, przez co ich młode są dużo bardziej obciążone genetycznie.

Kolejnym powodem, by nie kupować gryzoni w sklepie zoologicznym jest fakt, że w większości sklepów, w jednej klatce trzyma się zarówno samce, jak i samice tego samego gatunku. Jak wiadomo, może to prowadzić do niechcianej ciąży zwierzaka, a Ty po kilku dniach możesz mieć w domu kinder niespodziankę w postaci malutkich gryzoni. Sklepy zoologiczne często nie przejmują się zdrowiem zwierząt, które trzymane są w klatkach. Gdy jeden osobnik zachoruje, to po prostu umiera, a jeszcze wcześniej zaraża towarzyszy z klatki – takim sposobem możesz trafić na chorego osobnika, który będzie wymagał leczenia, lub w najgorszym wypadku wcześnie odejdzie.

Kupując jednego szczura w sklepie zoologicznym, nie ratujesz go – na jego miejsce przyjedzie kilka innych. Jednak zawsze możesz spróbować wyciągnąć go za darmo 🙂

Gdzie kupić szczura?

Wiesz już, dlaczego nie powinno kupować się gryzoni w sklepie zoologicznym, jednak w dalszym ciągu pozostaje do wyjaśnienia kwestia skąd wziąć szczura. Na pewno nie raz słyszałeś słynne hasło “Nie kupuj, adoptuj“, jednak do tego przejdę w dalszej części wpisu – na razie przyjrzyjmy się polecanym hodowlom, z których możesz kupić szczura.

  1. Husarskie skrzydła – to hodowla założona w 2014 roku, zrzeszona w Sowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rodowodowych w Polsce.
  2. Rotta Taivas Rattery – to wrocławska hodowla, zarejestrowana w Rodent Club PL.
  3. Zirrael Rattery – to warszawska hodowla, zarejestrowana w Rodent Club PL. Działa ona od 2006 roku.
  4. Z Chaty Strzygi Rattery – to stosunkowo nowa hodowla, założona w 2018 roku. Mieści się ona w Katowicach i podobnie jak poprzednie trzy pozycje, zarejestrowana jest w Rodent Club PL.

Cztery powyższe hodowle są obecnie jedynymi, legalnie zarejestrowanymi hodowlami w Polsce. Wszystkie inne, które często ogłaszają się na różnych portalach, są po prostu pseudohodowlami.

Dlaczego warto kupić szczura domowego z hodowli?

Zakup szczura domowego z legalnie działającej hodowli ma dużo plusów. Wiadomo, gryzoń taki nie należy do najtańszych, jednak jest kilka kwestii, które zdecydowanie nam to wynagrodzi.

Przede wszystkim, gryzoń pochodzący z hodowli, nie jest rozmnażany z obciążonymi genetycznie osobnikami, a ponadto uważa się, by zwierzęta nie były ze sobą spokrewnione. Cały ten proces sprawia, że kupując szczura domowego z legalnej hodowli, otrzymujesz po prostu zdrowego gryzonia, który prawdopodobnie będzie mniej chorował i nie będzie narażony na wszelkiego rodzaju guzy i raki.

Kolejnym plusem zakupu gryzonia z hodowli jest możliwość trafienia na interesującą Cię odmianę szczura domowego. Husky, syjamek, a może łysy szczur – być może któraś z powyższych hodowli oferuję odmianę, o której zawsze marzyłeś?

gdzie kupić szczura

Skąd adoptować szczura?

Nie chcesz kupować gryzonia z hodowli, ale chcesz jakiemuś dać dom? Dróg do adopcji szczurzego towarzysza jest naprawdę wiele, a poniżej znajdziesz kilka z nich.

Grupy i strony na Facebooku

Jedną z najprostszych dróg do pozyskania szczurzego przyjaciela, są ogłoszenia na grupach i stronach Facebook’owych. Po wypełnieniu odpowiednich danych, które zawierają m.in. informację o tym ile szczurów szukasz, jakiej płci, z jakiego miasta oraz czy masz już swoje szczury, możesz umieścić ogłoszenie. Kolejnym sposobem jest po prostu śledzenie ogłoszeń – na pewno w końcu trafi się jakiś gryzoń z Twojej okolicy.  Przykładowe strony:

Fundacje

Szczura domowego możesz pozyskać również poprzez fundacje. Jedną z nich jest Fundacja Lab Rescue, która pozyskuje nie tylko szczury, ale i inne gryzonie z laboratorium i daje im nowy dom. Jeżeli nie możesz adoptować takiego gryzonia, warto i tak śledzić ich stronę – fundacja stale szuka osób, które pomogą w przewożeniu gryzoni do nowych właścicieli.

Drugą wartą uwagi fundacją jest Viva Gryzonie, czyli grupa działająca w ramach Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva i zajmująca się pomaganiem bezdomnym zwierzętom.

Domy tymczasowe

W domach tymczasowych jest naprawdę wiele szczurów, które czekają na nowy i kochający dom. Wystarczy wypełnić ankietę adopcyjną i czekać na odzew z ich strony. Poniżej znajdziesz listę domów tymczasowych w Polsce.

Warszawa

Wrocław

Poznań

Katowice

Gdańsk

Kraków

Podsumowanie

Jest wiele dróg, na pozyskanie swojego szczurzego towarzysza. Jedną i najpopularniejszą z nich są po prostu adopcje – wystarczy, że spełnisz odpowiednie wymagania, a nowy szczur lub szczury, będą u Ciebie w ciągu zaledwie kilku dni. Kolejną drogą, jest zakup szczura domowego, z legalnie działającej hodowli. Na takiego gryzonia możesz chwilę poczekać, jednak z pewnością będzie on zdrowszy, niż szczur pochodzący z niewiadomego źródła.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *