Jak opiekować się starym szczurem?

4
(4)

Starość nigdy nie jest prostym etapem życia, nawet wśród gryzoni. Jako właściciele, powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością i pomóc naszym starszym szczurom w przeżyciu tego trudnego okresu. Co możemy zrobić, by naszym gryzoniom żyło się lepiej? 

Jest kilka ważnych punktów, które warto wdrożyć w życie, gdy jest się właścicielem starszych szczurów. Jak opiekować się starym szczurem? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc w zajęciu się gryzoniem w podeszłym wieku.

Opieka nad starym szczurem

Jeżeli widzisz, że Twój gryzoń się starzeje, nie ma takiej formy jak dawniej i słabiej sobie radzi, powinieneś o niego bardziej zadbać. Jak to zrobić?

Systematycznie chodź na kontrole ze szczurem do weterynarza

Systematyczne kontrole u weterynarza to czynność, której nie powinieneś pomijać.  Stary szczur jest jak starszy człowiek – zaczyna chorować, gorzej się czuje i ma co raz więcej problemów. Nie warto lekceważyć żadnych niepokojących objawów, bo może to skrócić życie Twojego gryzonia.

Na kontroli weterynarz dokładnie obejrzy Twojego szczura (lub szczury), oceni jego stan zdrowia i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki, które pomogą gryzoniowi w przejściu tego ostatniego etapu życia.

jak opiekować się szczurem

Dostosuj klatkę do potrzeb starego szczura

Odpowiednie przystosowanie klatki do potrzeb Twojego starszego gryzonia to kolejny ważny punkt. Jak dostosować wyposażenie klatki? Na co zwrócić uwagę podczas tej czynności?

  • Dodaj więcej hamaków – starsze szczury mają większe problemy ze wspinaniem się, niż młodsze gryzonie. Dobrym pomysłem będzie dodanie większej ilości hamaków, tak, by szczur bez problemu mógł dostać się na inne piętra.
  • Przystosuj dół klatki do potrzeb szczura – stary szczur zdecydowanie będzie spędzał więcej czasu w dolnej części klatki, dlatego Twoim zdaniem jest odpowiednie dostosowanie go do jego potrzeb. Dodaj tam miękkie elementy, takie jak kocyki i szmatki, a także domek czy sputnik. Nie zapomnij o umieszczeniu miski z karmą, a także poidełka na wodę.

Przykładowy sputnik dla szczura

opieka nad starszym szczurem

 

  • Zmień klatkę na niższą – jeżeli dodatkowe hamaki nie pomagają, a Twój szczur dalej nie radzi sobie w dużej klatce, dobrze jest zamienić ją na mniejszą.  Jaka klatka będzie idealna? Moim zdaniem klatka Bob, która jest niższą wersją Frodo, jednak w artykule Jaką klatkę dla szczura wybrać znajdziesz więcej propozycji. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu szczur nie powinien być sam. Włożenie młodego szczura do małej klatki nie będzie dla niego dobre, dlatego jeżeli nie jesteś właścicielem co najmniej dwóch starszych osobników, dobrym wyborem będzie adopcja towarzysza w podobnym wieku.

Klatka Bob

Klatka dla szczura Bob

Czym karmić starego szczura?

Jeżeli jesteś właścicielem starszego gryzonia, powinieneś odpowiednio zadbać o jego dietę. Dobrze jest kupować szczurowi jedzenie, które delikatnie go podtuczy i doda mu więcej siły. Co można podawać starszemu gryzoniowi?

Propozycji jest kilka, a żywienie starego szczura przypomina żywienie szczura po operacji. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które warto podać gryzoniowi.

Musy i słoiczki dla dzieci

Dobrym pomysłem będzie podkarmianie szczura różnego rodzaju daniami ze słoiczka dla dzieci lub owocowymi musami. Szczury bardzo je lubią i na pewno nie odmówią sobie przyjemności z ich zjedzenia.  Jakie słoiczki i musy wybrać?

Jedną z bardziej znanych firm są Gerber oraz Bobovita. Z tego rodzaju słoiczków warto wybierać smaki mięsne lub owocowe, które szczury lubią najbardziej.

Przykładowy słoiczek Gerber

Gerber Zupka Krem Z Jasnych Warzyw Z Kurczakiem dla niemowląt po 5 Miesiącu 125G - zdjęcie 1

Przykładowy słoiczek Bobovita

Bobovita Zupka Jarzynowa Z Kurczakiem Po 5 Miesiącu 125G - zdjęcie 1

Musy w różnych owocowych smakach również są uwielbiane przez szczury. Przed zakupem takiego musu, zwróć uwagę, czy nie posiada on w składzie cukrów – lepiej wybrać naturalny, niesłodzony mus.

Przykładowy mus Kubuś

Maspex Kubuś Mus 100% Jabłko Banan 100g - zdjęcie 1

Kaszki dla dzieci

Kolejnym, tuczącym przysmakiem, jaki możesz podawać staremu szczurowi są kaszki dla dzieci. Podobnie jak w przypadku musów, zwróć uwagę żeby nie posiadały one cukrów. Jednym z lepszych wyborów będzie kaszka Silnac, którą szczury chętnie jedzą. Możesz kupić także zwykłą kaszkę np. o smaku bananowym.

Silnac

Nestle Sinlac Bezglutenowy Produkt Zbożowy Bez Laktozy Soi dla niemowląt po 4 Miesiącu 500g - zdjęcie 1

 

Przykładowa kaszka bananowa

Nestle Kaszka Mleczno-Ryżowa Banan dla niemowląt po 4 Miesiącu 230g - zdjęcie 1

Preparaty odżywcze dla chorych

Oprócz kaszek i słoiczków, możesz pomyśleć o zakupie preparatu odżywczego dla chorych, jakim jest Nutridrink. Jest on łatwo dostępny, a jego cena nie jest wysoka –  możesz go kupić w każdej aptece. Propozycja ta doskonale sprawdzi się do podtuczenia Twojego szczura.

Nutridrink

NUTRIDRINK PROTEIN O SMAKU NEUTRALNYM 4x125ML - zdjęcie 1

Domowe musy i papki

Większość powyższych propozycji możesz przygotować samemu w kuchni.

Do zrobienia owocowych musów wystarczą ulubione owoce Twojego gryzonia – dobrze jest jednak dodać do nich banana, który jest  niezwykle pożywny. Możesz go podawać również samego w formie papki.

Żeby wykonać domowy słoiczek, wystarczy, że zblendujesz ugotowane (w żadnym wypadku nie solone i nie przyprawione!) mięso z dodatkiem warzyw, a także makaronu lub ryżu. Gotowe!

Podsumowanie

Starszy szczur potrzebuje innej opieki, niż młodszy gryzoń. Żeby ułatwić mu życie na tym etapie, zadbaj o odpowiednie przystosowanie klatki do jego potrzeb i możliwości, a także o bardziej odżywczą dietę – dodaj więcej hamaków, częściej podkarmiaj szczura kaszkami, musami i daniami ze słoiczka. Nie zapominaj również o częstszych kontrolach u weterynarza, które w ty tym wieku są konieczne.

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *