Ciąża u szczura. Jak opiekować się ciężarną samiczką?

5
(1)

Nieplanowana ciąża u szczura może być bardzo problematyczna dla właściciela, szczególnie z uwagi na ilość młodych, jakie samiczka może urodzić. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać ciążę u samiczki, a także co zrobić w przypadku, gdy szczur spodziewa się młodych. Zapraszam do czytania!

Ostatnio na blogu: Jak złapać szczura gdy ucieknie?

W jaki sposób może dojść do ciąży u szczura?

Na samym początku warto wspomnieć, że celowe rozmnażanie szczurów w domu nie jest dobrym pomysłem, z kilku powodów. Przede wszystkim, takie gryzonie są bardziej narażone na choroby, natomiast drugą kwestią jest fakt, że wiele gryzoni czeka na swój dom, a młode szczurki odbierają im  szansę na znalezienie go. Warto być odpowiedzialnym właścicielem i nie trzymać parki niewykastrowanych szczurów w jednej klatce 🙂

Zakup lub adopcja gryzoni z niewłaściwego źródła, może nieść za sobą konsekwencje nie tylko w postaci choroby szczurów, ale i również innych problemów. Do jednego z nich należy ciąża samiczki, do której mogło dojść jeszcze w poprzednim miejscu, w jakim się znajdowała.  Mogło się również zdarzyć tak, że zostały Ci wydane dwa szczury, które nie są tej samej płci, co również najpewniej poskutkowało ciążą. Jak uniknąć tego problemu?

Ile trwa ciąża u szczura

Aby zapobiec ciąży u gryzoni, warto nabyć szczura z legalnego źródła, jakim są zarejestrowane hodowle. Pewnym źródłem jest również adopcja prosto z fundacji – nie ma mowy, by z tych miejsc został wydany ciężarny szczur. Polecane hodowle i fundacje, z których możesz nabyć nowego przyjaciela, bądź przyjaciół znajdziesz tutaj: Gdzie kupić szczura?

Adopcja szczura z ogłoszeń z serwisów społecznościowych również jest dobrą drogą. Warto jednak uprzednio dopytać się, czy samiczka nie miała kontaktu z samcem, a podczas jej odbioru upewnić się co do płci gryzonia. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, odsyłam Cię do wpisu o tym, jak rozpoznać płeć szczura.

Ciąża u szczura i jej objawy

Objawy ciąży u szczura są dobrze widoczne dopiero po około dwóch tygodniach od zapłodnienia, czyli stosunkowo późno. Jak rozpoznać ciążę u szczura? Objawia się ona dość widocznymi symptomami, do których należą:

  • Zaokrąglony brzuch;
  • Powiększone gruczoły mlekowe;
  • Mocno widoczne sutki.

Najlepszym sposobem na potwierdzenie ciąży u samiczki szczura jest zabranie jej na USG do doktora weterynarii. Jeżeli wiesz, że mogła mieć ona kontakt z samcem, to jest to krok, który zdecydowanie warto podjąć.

Ile trwa ciąża u szczura?

Ciąża u szczura trwa stosunkowo krótko, ponieważ około 3 tygodnie. Czas ten jest na tyle krótki, że czasem trudno jest zauważyć, że samiczka spodziewa się młodych, dopóki nie urodzi. Taka kinder-niespodzianka może przysporzyć sporo problemów. Dlaczego?

Ile młodych szczur może urodzić?

Ciężarna samiczka stanowi spory problem dla właściciela, a wszystko z uwagi na to, ile młodych może ona urodzić. Za jednym razem może spodziewać się ona nawet około 10 młodych, choć może się zdarzyć, że urodzi ich dużo więcej. Takie maluszki trzeba później odchować, a co najważniejsze, znaleźć im dobry dom, co może być stosunkowo trudne.

jak rozpoznać ciążę u szczura

Jak opiekować się samicą szczura w ciąży?

Jeżeli odkryłeś, że samica szczura jest w ciąży, a poród zbliża się wielkimi krokami, przenieś gryzonia do niskiej klatki. Uzupełnij ją o miękkie skrawki materiałów i włóż do klatki domek, w którym będzie mogła się skryć i w spokoju urodzić. Postaraj się zostawić przyszłą mamę w spokoju, ale co jakiś czas obserwuj, czy akcja porodowa się nie rozpoczęła. Gdy już urodzi, konieczna będzie obserwacja, czy karmi ona wszystkie młode, jednak zostanie to objaśnione w kolejnym wpisie na blogu.

Ciąża u szczura – jakie kroki podjąć?

W przypadku ciąży u szczura są aż trzy możliwości, których można się podjąć. Dwie z nich nie wszystkim osobom wydają się być humanitarne, jednak w niektórych przypadkach stanowią one najlepsze wyjście. Jakie kroki można podjąć?

  1. Pozwolenie na poród i wydanie młodych do adopcji;
  2. Sterylizacja aborcyjna;
  3. Uśpienie ślepego miotu.

Sterylizacja aborcyjna jest najlepszym wyjściem, w szczególności, gdy samica jest bardzo młoda i może nie poradzić sobie z odchowaniem ślepego miotu. Dodatkowo, w przypadku ciąży u szczura trzeba brać pod uwagę, że szczurze maluchy wymagają sporo uwagi, a niekiedy i dokarmiania. Warto zastanowić się, czy jest się gotowym na takie poświęcenie.

Ciąża urojona u szczura – jak rozpoznać i co dalej zrobić?

Czasem można zauważyć, że samiczka nosi swój ogon w pyszczku. Najpewniej jest to ciąża urojona u szczura, spowodowana nadmiarem hormonów. W takim wypadku warto skonsultować się z doktorem weterynarii, specjalizującym się w leczeniu tych gryzoni oraz rozważyć sterylizację.

Podsumowanie

Ciąża u szczura domowego to bardzo rozbudowany temat. Trzeba mieć świadomość tego, że samica może urodzić bardzo dużo młodych, nad którymi opieka może wymagać sporego poświęcenia ze strony człowieka. Jest to również duży wysiłek dla samiczki, dlatego warto przemyśleć, czy aby na pewno pozwolenie jej na urodzenie jest dobrym wyjściem.

Warto również pamiętać, że celowe rozmnażanie szczurów oraz innych gryzoni w warunkach domowych nie jest odpowiedzialne.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *