Wady i zalety szczurów jako zwierząt domowych

4.2
(6)

Szczury to gryzonie, które stanowią jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Są one uwielbiane za swoją inteligencję, a także bardzo przyjazne usposobienie. Choć szczury są niezwykle uroczymy zwierzętami o wielu zaletach, to można wymienić również kilka wad ich posiadania, które sprawiają, że nie każdy powinien się na nie zdecydować. Jakie wady i zalety szczurów można wskazać? Dowiedz się najważniejszych informacji o szczurach, zanim podejmiesz decyzję o ich posiadaniu. Zapraszam!

Ostatnio na blogu: Jak zapewnić szczurom odpowiednio dużo ruchu?

Jakie zalety szczury?

Jeżeli chodzi o szczury, to są to gryzonie, które posiadają bardzo wiele zalet. Każda osoba, która je posiada, bez żadnych problemów może wskazać, co wyróżnia te zwierzęta. Co sprawia, że warto zdecydować się na szczury jako zwierzęta domowe?

Inteligencja

Nie od dziś wiadomo, że szczury są bardzo inteligentne i uwielbiają zabawy, które aktywują ich procesy myślenia. Bardzo szybko się uczą, a także łatwo nawiązują interakcje z opiekunami.

Higiena

Wbrew pozorom, szczury nie są brudnymi gryzoniami. Z uwagi na to, że są inteligentne i bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, bez problemu można nauczyć ich załatwiania swoich potrzeb do kuwety. Nauka kuwetowania przebiega dość szybko i zwykle bezproblemowo, co ułatwia codzienne sprzątanie i dbanie o gryzonie.

Przyjacielskość

W porównaniu do niektórych innych gryzoni szczury są bardzo przyjacielskimi i ufnymi zwierzętami, które często nawiązują silne więzi ze swoimi opiekunami. Jeżeli wcześniej człowiek nie nadwyrężył ich zaufania, a także spędzał z nimi czas od chwili narodzin, to potrafią być one wspaniałymi towarzyszami.

zalety szczurów

Jakie wady posiadania szczurów można wskazać?

Wady szczurów nie są powiązanie z ich charakterem i usposobieniem, a samą opieką nad nimi. Przede wszystkim są to gryzonie, które posiadają bardzo wysokie wymagania. Potrzebują one dużo ruchu w ciągu dnia, a także sporo przestrzeni. Zarówno klatka dla szczurów, jak i również pokarm, powinny być dostosowane do ich potrzeb.

Kolejną wadą, którą wskaże każdy właściciel szczurów, jest to, że bardzo często chorują. Szczury są podatne nie tylko na przeziębienia czy inne łatwe do wyleczenia choroby. W wielu przypadkach ich leczenie wymaga wielu wizyt w lecznicy weterynaryjnej, a także sporych nakładów pieniężnych. Z tego też powodu, nie każdy może sobie pozwolić na te gryzonie.

Szczury to gryzonie, które niestety nie żyją długo. Zwykle średnia ich wieku wynosi 2-2,5 roku, a niektóre osobniki odchodzą jeszcze wcześniej, z uwagi na nowotwory, guzy, lub też inne ukryte choroby. Warto odwiedzać regularnie doktora weterynarii, gdy te ukończą 1 rok, aby w razie potrzeby szybciej wykryć ich problemy zdrowotne.

Podsumowanie

Szczury są często wybierane przez ludzi na zwierzęta domowe, przede wszystkim ze względu na swoją inteligencję i przyjazne usposobienie, a także łatwe nawiązywanie więzi swoimi opiekunami. Jednakże zalety szczurów to nie wszystko – posiadanie tych gryzoni może wiązać się z pewnymi wadami, do których można zaliczyć między innymi wysokie wymagania. Szczury potrzebują dużo ruchu i przestrzeni, a także dostosowanej do ich potrzeb klatki oraz pokarmu. Są one również podatne na choroby, a ich leczenie nie należy do najtańszych. Żyją one bardzo krótko, co jest zdecydowanie największym minusem tych gryzoni.

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *