Jak zapewnić szczurom odpowiednio dużo ruchu?

5
(1)

Aktywność fizyczna jest potrzebna nie tylko w przypadku ludzi, ale i również zwierząt, w tym oczywiście szczurów. Gryzonie te są inteligentne, a dodatkowo szybko mogą się znudzić codziennym spędzaniem czasu w klatce. Z tego głownie powodu konieczne jest więc zapewnienie im odpowiednio dużo ruchu.  Jak to zrobić i dlaczego jest to potrzebne? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi!

Ostatnio na blogu: Jak często sprzątać klatkę szczurów?

Dlaczego szczury muszą mieć dużo ruchu?

Pierwszy istotny powód, dla którego należy zapewnić szczurom dużo ruchu został wspomniany we wstępie. Jest to oczywiście zapobiegnięcie nudzie. Szczury to gryzonie, które lubią się bawić, dlatego warto kupić lub zrobić im sporo zabawek dla szczurów, tak, aby nie przysparzały problemów. Znudzone szczury mogą gryźć wyposażenie klatki, w tym plastikową kuwetę, domki  czy hamaki lub zaczepiać się nawzajem, co może doprowadzić do niebezpiecznych bójek.

Niektóre gryzonie mają też tendencję do tycia. Szczury, które nawet nie jedzą bardzo dużo, ale brakuje im ruchu, mogą sporo przytyć, co w późniejszym czasie może odbić się na ich zdrowiu. Warto więc zapewnić im trochę rozrywki, aby do tego nie dopuścić.

jak zapewnić szczurom aktywność fizyczną

Jak zapewnić szczurom tyle ruchu, ile potrzebują?

Odpowiednio duża klatka

Sposobów na zapewnienie szczurom odpowiedniej aktywności fizycznej jest wiele. Jednym z nich jest zapewnienie im odpowiednio dużej klatki, w której będą mogły swobodnie biegać i wspinać się. W tym celu należy dopasować jej wielkość do ilości szczurów, które zamieszkują klatkę. Do klatki warto zakupić różnego rodzaju rury, sporo hamaków, a także wiszące mosty.

Codzienne wybiegi nie muszą być nudne

Jeżeli chodzi o wybieg dla szczurów, to jest to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie dużo ruchu gryzoniom. Szczury powinny być wypuszczane na duży teren w domu na co najmniej 1-2h dziennie. Warto w tym czasie zachęcić je do zabawy, za pomocą na przykład wędki dla kota lub kuli ze smakołykami. Różnego rodzaju tunele oraz budowle z kartonów także sprawią, że chętniej będą one biegać. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu terenu, tak, aby gryzonie nie miały szansy na ucieczkę lub zrobienie sobie krzywdy.

Otyły szczur nie będzie chętnie biegał

Gryzonie, które już są otyłe, zwykle niechętnie biegają i nie da się ich zachęcić do ruchu, nawet przy pomocy zabawek. Jeżeli istnieje taka potrzeba, warto odchudzić szczura. Będzie to dla niego zdecydowanie zdrowsze.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, przede wszystkim dla zdrowia szczurów. Zwierzęta te mogą szybko się znudzić, a nieodpowiednie warunki mogą prowadzić do niebezpiecznych bójek w stadzie. Aby zapewnić szczurom odpowiednią ilość ruchu, warto zapewnić im dużą klatkę z różnymi zabawkami, a także długi, codzienny wybieg dla szczurów. Należy pamiętać, aby dostosować ilość ruchu do wieku i stanu zdrowia gryzoni – starszy lub chory szczur nie będzie aż tak aktywny, jak ten młody i zdrowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *