Guz przysadki u szczura – jak się objawia i jak go leczyć?

5
(2)

Szczury to chorowite gryzonie, dlatego różnorodne guzy nie są u nich rzadkością. Niekiedy naprawdę trudno jest zorientować się, że coś jest nie tak, dopóki nie pojawią się pierwsze objawy, a wykrycie niektórych guzów (głównie tych, znajdujących się wewnątrz szczurzego ciała)  jest możliwe jedynie podczas USG lub RTG. Do jednej z najpopularniejszych szczurzych chorób należy guz przysadki mózgowej. Czym objawia się guz przysadki u szczura i jak się go leczy? Zapraszam do przeczytania poniższego wpisu!

Ostatnio na blogu: Przyjaźń międzygatunkowa – dlaczego jest niebezpieczna dla szczurów?

Czym jest guz przysadki u szczura?

Guz przysadki u szczura to zwykle łagodna zmiana nowotworowa, która nie powoduje przerzutów na inne narządy. Nie oznacza to jednak, że jest to guz, z którym łatwo się żyje – wręcz przeciwnie. Jest to zmiana niemożliwa do wyleczenia, jednak dzięki wdrożonemu leczeniu można zahamować jej rozwój.

Guz przysadki mózgowej może wystąpić zarówno u samców, jak i również samic szczura. Jest to zmiana, która zwykle dopada starsze szczurki, jednak młodsze osobniki również są narażone na zachorowanie. U mojego szczura – Kenzo – guz przysadki został wykryty w wieku 1 roku i 2 miesięcy.

Guz przysadki u szczura – objawy

Niestety guz przysadki u szczura jest możliwy do wykrycia jedynie w momencie, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Właśnie z tego powodu tak ważne jest codzienne obserwowanie swoich gryzoni – wszelkie nietypowe zachowania powinny nas zaniepokoić i natychmiast skierować do doktora weterynarii. W jaki sposób objawia się guz przysadki?

Pierwszym objawem, jaki można zauważyć jest problem z utrzymaniem jedzenia w łapkach, a także przechylanie głowy. Oprócz tego mogą pojawić się:

  • chodzenie w kółko;
  • krzyżowanie łapek;
  • rozkruszanie twardego pokarmu podczas jedzenia;
  • zaciskanie łapek w pięść;
  • dezorientacja;
  • podgryzanie;
  • problem ze wspinaniem;
  • przewracanie się podczas mycia.

guz przysadki u szczura leczenieguz przysadki u szczura objawy

Uwaga: nie muszą wystąpić wszystkie te objawy! Czasem wystarczy 1-2, aby guz przysadki u szczura został stwierdzony.

Warto wiedzieć, że im szybciej wykryje się ten rodzaj guza i podejmie leczenie, tym lepiej – szansa na przedłużenie gryzoniowi życia w tym wypadku jest dużo większa.

Guz przysadki a zapalenie ucha

Dobrą wiadomością jest to, że nie zawsze powyższe objawy muszą oznaczać guz przysadki. W bardzo podobny sposób objawia się zapalenie ucha, dlatego nie warto od razu nastawiać się negatywnie. Po wykryciu jakichkolwiek objawów należy udać się do doktora weterynarii, który zbada gryzonia i wdroży odpowiednie leczenie.

Guz przysadki u szczura – leczenie

Leczenie guza przysadki u szczura jest dożywotnie. Na samym początku warto uświadomić sobie, że tego guza się nie wyleczy całkowicie – można jedynie zahamować jego rozwój. Niestety się z nim nie wygra. W jaki sposób leczy się guza ze szczurem przysadki?

Przez cały okres leczenia podaje się gryzoniowi kabergolinę lub bromokryptynę. W przypadku pogorszenia podaje się steryd, który ma za zadanie poprawić stan szczura. Kabergolina najczęściej podawana jest w postaci:

  • Dostinexu;
  • Galastopu;
  • Finilacu;
  • innych zamienników.

Wdrożone leczenie nie zawsze może jednak przynieść efekty. Czasem nie warto przedłużać gryzoniowi życia na siłę. Obserwuj szczura, pozostawaj w kontakcie z doktorem weterynarii i gdy nadejdzie czas, w którym leczenie nie pomaga, poddaj szczura eutanazji.

guz przysadki u szczura leczenie

Jak opiekować się szczurem z guzem przysadki?

Szczur, który choruje na guza przysadki, nie powinien być poddawany sytuacjom stresowym. Należy więc unikać łączenia oraz innych zdarzeń, które mogą pogorszyć jego stan. Niestety wizyty u weterynarza, czy też podawanie leków są nieuniknione.

Podawanie leków szczurowi z guzem przysadki nie jest proste. Kabergolina jest bardzo gorzka, dlatego warto znaleźć najlepszy sposób na jej podanie. U mnie gerberki i inne kaszki się nie sprawdzały – konieczne było podawanie leku na siłę, ze strzykawki. Jak to zrobić? Zapraszam do całego wpisu na ten temat: Jak podać szczurowi leki?

Podsumowanie

Guz przysadki to zmiana nowotworowa, która bardzo często przytrafia się szczurom. Niestety guza nie wyleczy się całkowicie, jednak można zahamować jego rozwój. Obserwacja szczura, a także regularne wizyty u weterynarza mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemu, a co za tym idzie, leczenie może być bardziej skuteczne. Warto uświadomić sobie, że w końcu trzeba będzie pomóc zwierzakowi w odejściu – niestety jest to nieuniknione. Robi się to jednak dla dobra swojego szczura.

 

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *