Czy szczury domowe przenoszą choroby?

4
(3)

Wiele osób, które nie posiada w swoim domu gryzoni, w tym szczurów, uważa, że posiadanie ich jest niehigieniczne, a nawet i niebezpieczne dla człowieka. Skąd wziął się popularny mit, że gryzonie te przenoszą choroby? Czy trzymanie tych zwierząt w domu faktycznie może być niebezpieczne dla człowieka? I wreszcie, czy szczury domowe przenoszą choroby? Poznaj odpowiedzi na te pytania z poniższego wpisu!

Ostatnio na blogu: Kiedy konieczna jest eutanazja gryzonia?

Czy szczur domowy przenosi choroby?

Szczury domowe nie przenoszą chorób na ludzi, dlatego obawa, że mogą zarazić człowieka, jest całkowicie niepotrzebna. Właściciele tych gryzoni bardzo dobrze wiedzą, że są to czyste zwierzęta, które dbają o swoją higienę, wzajemnie się myjąc i iskając. Faktem jednak jest, że mogą one zapaść na różne przypadłości, a niekiedy można zauważyć na ich skórze pasożyty u szczurów.

Czy więc człowiek może się zarazić od swoich pupili? Odpowiedź brzmi: raczej nie. Świerzbowiec, roztocza, a także wszoły, które atakują szczura, żerują tylko i wyłącznie na ich skórze. Mało prawdopodobne jest, aby przeniosły się one na człowieka, czy też pozostałe zwierzęta innego gatunku, które znajdują się w domu. Nie oznacza to jednak, że nie należy uważać. W momencie, gdy szczury posiadają pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne, należy często sprzątać klatkę swoich gryzoni, a po kontakcie z nimi zmieniać odzież i myć ręce. Jajka tych pasożytów mogą przenosić się na inne przedmioty i miejsca w domu, co znacznie utrudni wyleczenie szczurów.

ugryzienie szczura

Dlaczego uważa się, że szczury mogą zarazić człowieka?

Popularny mit, że szczury są brudne i mogą zarazić człowieka, wziął się z powodu epidemii dżumy. Początkowo uważano, że to właśnie te gryzonie rozpoczęły epidemie, podczas której zmarło ponad 25 milionów ludzi. Naukowcy wykazali jednak, że to nie szczury były odpowiedzialne za rozpoczęcie epidemii dżumy, lecz pasożyty, które znajdowały się na ich skórze.

Co ciekawe, częściej człowiek może zarazić szczura, niż odwrotnie. Na zewnątrz znajduje się wiele pasożytów i bakterii, które można przynieść do domu (np. na obuwiu), a następnie zakazić nimi swoje gryzonie. Szczury to delikatne stworzenia, którym niewiele trzeba, aby zachorowały.

Ugryzienie szczura domowego — czy jest niebezpieczne dla człowieka?

Właściciele szczurów zwykle chodzą z nimi do weterynarza na kontrole, które mają na celu sprawdzenie, czy gryzoń jest zdrowy. Jeżeli wszystkie badania są prawidłowe, to ugryzienie przez szczura domowego nie powinno być niebezpieczne dla człowieka. Pomimo tego, w przypadku ugryzienia ranę należy odkazić (np. octeniseptem), a następnie obserwować.

Sprawa wygląda bardziej skomplikowanie, jeżeli ugryzienie szczura domowego spowodowane jest przez nieznanego gryzonia, którego dopiero co się adoptowało. W takim wypadku ponownie warto odkazić ranę, a następnie ją obserwować, czy nie wdało się zakażenie. Ugryzienie jednak warto skonsultować z lekarzem.

choroby przenoszone przez szczury domowe

Dziki szczur a choroby

Choć szczury domowe nie przenoszą chorób, to należy pamiętać, że gryzonie żyjące dziko na zewnątrz mogą zarazić człowieka. Zwierzęta te same z siebie nie zaatakują, dlatego nie trzeba się ich obawiać, jednak warto zachować ostrożność i nie traktować ich jak swoich domowych przyjaciół. Od dziko żyjących szczurów można zarazić się takimi chorobami jak: szczurza gorączka, histoplazmoza, choroba Weila, tyfus, a także wiele innych. Niektóre z nich, jeśli są nieleczone, mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Podsumowanie

Szczury domowe to czyste zwierzęta, które dbają o swoją higienę. Czy szczury domowe przenoszą choroby na człowieka? Raczej nie należy się obawiać o gryzonie, które trzyma się w domu w swojej klatce. Niebezpieczne mogą być ugryzienia spowodowane przez zwierzęta żyjące dziko. Pomimo tego, wszelkie rany należy odkazić i obserwować, a w razie potrzeby zgłosić się do lekarza.

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *