Wiele osób przed zakupem bądź adopcją zwierzaka nie zastanawia się, jak długo może ono żyć i ile czasu oraz nakładu pieniędzy będzie wymagać, gdy zachoruje. Niestety szczury nie należą do długowiecznych gryzoni, co stanowi ich główną – a właściwie jedyną – wadę. Ile żyje szczur domowy i co można zrobić, by choć trochę przedłużyć mu życie? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te, oraz inne pytania. Zapraszam!
Ostatnio na blogu: Jak zwiększyć odporność u szczura? Domowe sposoby i nie tylko
Ile żyją szczury domowe?
Średnia długość życia szczurów wynosi około 2-3 lat, jednak trzeba brać pod uwagę, że mogą one żyć znacznie krócej, jak i trochę dłużej. Szczury stosunkowo szybko osiągają wiek, w którym uważa się je za dorosłe. Rosną one do około 9 miesiąca życia i można uznać, że właśnie wtedy one wchodzą w okres dorosłości, choć dojrzałość płciową osiągają one już około 5-6 tygodnia życia.
Nie znalazłam żadnych badań, które wskazywałyby na to, która z płci żyje dłużej – samce czy samice. Można stwierdzić, że raczej sama płeć nie ma dużego wpływu na długość ich życia; wszystko to tak naprawdę kwestia indywidualna.
W moim przypadku jeden szczur odszedł w wieku 8 miesięcy, natomiast najstarszy żył 2 lata i 8 miesięcy. Większość moich gryzoni osiągała wiek około 2 lat, co musicie przyznać, nie jest bardzo zadowalającym wynikiem. Trudno dokładnie określić, ile żyją szczury, gdyż jest to zależne od wielu czynników. Jakich?
Co zrobić, by szczur żył dłużej?
Skoro szczury żyją tak krótko, to czy da się w jakikolwiek sposób wpłynąć na długość ich życia? Choć nikt jeszcze nie wymyślił magicznego eliksiru, który sprawiałby, że gryzonie żyją dłużej, to jest kilka warunków, które można spróbować spełnić, by nasi mali towarzysze wiedli wysokiej jakości życie.
Zakup szczura z polecanej hodowli
Szczury są bardzo chorowite, dlatego często mogą zdarzyć się osobniki, które będą mieć różne guzy czy też inne poważniejsze nowotwory. Ich przypadłość do chorowania znacznie zmniejsza długość ich życia. Czy da się zapobiec chorobom?
Przy okazji wpisu gdzie kupić szczura, wspominałam, że zakup gryzonia z polecanej hodowli może zmniejszyć ryzyko zachorowań na różnorodne choroby. Szczury są w nich łączone tak, by ryzyko wystąpienia guzów, nowotworów i innych nieprawidłowości było jak najmniejsze, co automatycznie sprawia, że mają one szansę żyć dłużej.
Zapewnij towarzystwo innych szczurów
Zawsze będę powtarzać, że samotny szczur to nieszczęśliwy szczur, a wiem to stąd, że na samym początku również popełniłam błąd i miałam wyłącznie jednego szczura. Na szczęście nie trwało to długo, a Remi bardzo szybko zyskał swojego przyjaciela. Różnicę w jego zachowaniu można było zauważyć natychmiast — stał się energiczny i pełny życia. Stado i poczucie wspólnoty może sprawić, że jakość jego życia będzie lepsza.
Żywienie szczura ma znaczenie
Nie bez powodu tyle się mówi o polecanych karmach dla szczurów, a także generalnie o ich warunkach żywieniowych. W końcu kwestia tego, co jedzą szczury, powinna interesować wszystkich właścicieli. Poszerz swoją wiedzę o tym, co mogą one jeść, a czego nie i dostosuj się do tych wskazówek. Wykluczenie sztucznych barwników, przypraw oraz innych “nielegalnych” składników również wpływa na to, ile żyje szczur hodowlany.
Wizyty kontrolne u weterynarza – nie unikaj ich
Twoim gryzoniom nic się nie dzieje, więc nie widzisz potrzeby, by udać się z nimi do doktora weterynarii? Nic bardziej mylnego. Co jakiś czas warto udać się na kontrolę ze swoimi szczurami, by sprawdzić, czy wszystko z nimi w porządku. Gdy szczur ukończy rok, warto udać się na taką kontrolę co trzy miesiące.
Ile żyje szczur domowy w przeliczeniu na ludzkie lata?
Jakiś czas temu w ramach ciekawostki na moim Instagramie pojawił się wpis na temat wieku szczura w przeliczeniu na ludzkie lata. Kwestia ta może zainteresować wiele osób, dlatego zdecydowałam się go umieścić również w tym wpisie. Prezentuje się on następująco:
Podsumowanie
Długość życia szczurów nie jest bardzo imponująca – żyją one średnio 2-3,5 lat. Jeżeli zapewnisz szczurom odpowiednią karmę, a także warunki, to ich szansa na dłuższe życie może się zwiększyć. Pamiętaj również o częstych wizytach kontrolnych u doktora weterynarii. Jeśli zależy Ci na tym, by ryzyko zachorowań szczurów było jak najmniejsze, pomyśl nad zakupem ich z polecanej hodowli.
Źródło:
- Sengupta, P. (2013). The laboratory rat: relating its age with human’s. International journal of preventive medicine, 4(6), 624.