Kiedy konieczna jest eutanazja gryzonia?

5
(3)

W życiu prawie każdego właściciela zwierząt – nie tylko szczurów czy innych gryzoni – nadchodzi moment, w którym trzeba podjąć decyzję o pomocy w odejściu swojemu pupilowi. Z uwagi na duże przywiązanie do zwierzaka, nigdy nie jest to łatwa i szybka decyzja, jednak należy sobie uświadomić, że w niektórych momentach jest ona konieczna do podjęcia. Kiedy należy podjąć decyzję o eutanazji zwierzęcia? Jak wykonuje się i ile może kosztować uśpienie? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te oraz inne pytania.

Ostatnio na blogu: Gdzie zostawić szczury przed wyjazdem?

Jak wykonuje się eutanazję zwierzęcia?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że dobrze wykonana eutanazja gryzonia jest całkowicie bezbolesna, a szczur czy inny zwierzak nie cierpi podczas jej wykonywania.

Na samym początku podaje się gryzoniowi zastrzyk znieczulający, który ma za zadanie wprowadzić go w stan narkozy (podobnie jak przed operacją), a dopiero, gdy zapadnie on w sen, podaje się “zastrzyk ostateczny”, który ma za zadanie zatrzymać akcję serca. Wielu lekarzy weterynarii pozwala być właścicielowi przy tym zabiegu, jednak warto się zastanowić, czy chce się przy tym być.

Przed poddaniem szczura eutanazji warto dopytać doktora weterynarii, czy gryzoniowi na pewno zostanie podana narkoza. Bez niej, zwierzak może bardzo cierpieć.

eutanazja zwierzaka

Ile kosztuje eutanazja gryzonia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile może kosztować eutanazja szczura lub innego gryzonia. Każda przychodnia weterynaryjna ma inny cennik, jednak koszt narkozy wraz z zastrzykiem usypiającym może wynosić około 100 złotych. Warto również wziąć pod uwagę koszt zostawienia gryzonia w przychodni, jeżeli nie chce się go zabierać do domu. Zakopywanie zwierząt na własnej posiadłości czy miejscach publicznych jest nielegalne, dlatego należy o tym pamiętać. W niektórych miastach istnieją cmentarze dla zwierząt, na których można pochować pupila.

Uśpienie gryzonia – kiedy pomóc przyjacielowi w odejściu?

Poddanie eutanazji swojego przyjaciela nie jest proste – rozumie to każdy właściciel zwierząt. Ważne jest jednak uświadomienie sobie, że chory gryzoń i tak w końcu odejdzie, a przedłużanie mu życia o kilka dni, wyłącznie dla siebie, jest dość egoistyczne. Przede wszystkim należy kierować się dobrem zwierzęcia.

Warto też sugerować się tym, co mówi doktor weterynarii – jeżeli gryzoń jest w złym stanie, a leczenie nie przynosi efektów, należy pomóc mu odejść. Lepiej zrobić to o jeden dzień za wcześnie, niż jeden za późno.

eutanazja szczura

Co ważne, starość nie jest wskazaniem do eutanazji! Nie jest to sposób na pozbycie się “problemu”, a żaden lekarz weterynarii nie uśpi zwierzęcia, które może jeszcze żyć.

Podsumowanie

Eutanazja szczura, czy innych gryzoni, o ile tylko jest wykonana pod narkozą, jest całkowicie bezbolesna. Czasem jest to jedyny krok do tego, aby pomóc swojemu zwierzakowi i ulżyć mu w cierpieniu. Warto kierować się przede wszystkim dobrem swojego przyjaciela, a nie własnym szczęściem. Przedłużanie mu życia na siłę nie jest dobrym pomysłem.

 

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *