Jak złapać szczura gdy ucieknie?

3
(3)

Szczurzy właściciele dobrze zdają sobie sprawę z tego, że gryzonie te są niezwykle sprytne. Niektóre osobniki potrafią samodzielnie otworzyć swoją klatkę i wydostać się w nocy na zewnątrz. W momencie, gdy szczur zaśnie w jakimś ciepłym miejscu, niełatwo jest go znaleźć. Jak złapać szczura gdy ucieknie? W tym wpisie znajdziesz kilka sposobów na to, by przyciągnąć go z powrotem do klatki, a także poznasz kilka miejsc, w których może się on znajdować. Zapraszam!

Ostatnio na blogu: Ile żyją szczury i co można zrobić, by żyły dłużej?

Jak złapać szczura gdy ucieknie? Kilka sposobów na odnalezienie gryzonia w domu

Szczury są bardzo mądrymi gryzoniami – niektóre z nich potrafią samodzielnie otworzyć niezabezpieczoną klatkę, uciec podczas wybiegu, czy nawet przecisnąć się przez pręty, gdy jest między nimi za duży odstęp. Znalezienie szczura, gdy ten wydostał się poza klatkę i nie wiadomo gdzie jest, stanowi nie lada problem. Jak krok po kroku przygotować się do jego złapania?

 1. Zamknij drzwi we wszystkich pokojach – pierwszym krokiem, jakiego powinieneś się podjąć, jest zamknięcie drzwi w każdym pomieszczeniu w domu. Ułatwi to znalezienie gryzonia ponieważ uniemożliwi mu przemieszczanie się po wszystkich pokojach;
 2. Zamknij klapę od toalety – zdarzały się przypadki, że szczur przedostał się przez otwartą muszlę w toalecie i został znaleziony w kanalizacji poza domem. W tym wypadku szczęście odgrywało naprawdę dużą rolę, jednak nie wszystkie podobne sytuacje kończą się równie dobrze. Lepiej dmuchać na zimne i zawczasu uniemożliwić mu dostęp do toalety;
 3. Uważnie nasłuchuj – gdy gryzoń ucieknie z klatki, musisz zachować skupienie i uwagę. Postaraj się wyciszyć wszystkie urządzenia w domu i nasłuchuj, czy gdzieś nie słychać szczurzych łapek, które biegają po mieszkaniu;

Powyższe trzy kroki są bardzo pomocne w odnalezieniu szczura domowego, który uciekł z klatki, jednak jest jeszcze kilka sposobów, które pomogą Ci w złapaniu szczura, gdy ten ucieknie. Jakich?

mąka do złapania szczura

Szczur uciekł – co jeszcze można zrobić?

Podczas poszukiwań gryzonia przyda Ci się kilka elementów, jednak zanim ich użyjesz, koniecznie zgaś światło. Może być to pomocne, a  zwłaszcza w momencie, gdy gryzoń nie do końca ufa człowiekowi i niepewnie czuje się w domu. Zabrzmi o to trochę paradoksalnie, jednak w ciemności łatwiej będzie Ci go odnaleźć, gdyż sam może wyjść z norki, w której się znajduje. Co jeszcze przyda się gdy szczur uciekł?

Kluczem do sukcesu są trzy artykuły spożywcze: mąka, przysmaki oraz intensywnie pachnące jedzenie. Jak wykorzystać je w złapaniu gryzonia? To proste!

 1. Rozsyp mąkę w kilku strategicznych miejscach: koło mebli, drzwi oraz innego wyposażenia. W momencie, gdy szczur wyjdzie z kryjówki, zobaczysz odbite ślady, które zaprowadzą Cię do małego uciekiniera!
 2. Kup rybę w puszcze lub ugotuj jajko na twardo – intensywnie pachnące, a niekiedy i śmierdzące (ale nie zepsute) jedzenie, wywoła szczura domowego z nory,
 3. Jeżeli masz szczury, które reagują na dźwięk torebki z przysmakami, możesz spróbować przywołać swojego szczura w właśnie taki sposób.

szczur uciekł

Gdzie szukać szczura gdy ucieknie?

Gdy gryzoń ucieknie nie warto siedzieć bezczynnie. Dobrym posunięciem jest zabranie się za poszukiwania gryzonia. Podczas jego szukania należy sprawdzić dosłownie każde miejsce w domu, gdyż szczur może być w miejscu, w którym nawet nie spodziewaliśmy się, że mógł wejść. Koniecznie przeszukaj takie miejsca jak:

 • wnętrza szafek z ubraniami,
 • kosz na pranie,
 • wnętrze łóżka (jednak należy uważać – gdy szczur faktycznie tam będzie, bardzo łatwo można go zgnieść),
 • nory za meblami i sprzętem AGD,
 • wnętrza szafek kuchennych,
 • sterty ubrań na podłodze.

Podsumowanie

Gryzoń, który uciekł z klatki potrafi przyprawić swojego właściciela o szybsze bicie serca. Na zewnątrz czyha na niego wiele niebezpieczeństw – kable, które może pogryźć, a nawet inne zwierzęta, które również mieszkają w domu.

Jeżeli szczur uciekł z klatki, koniecznie zabezpiecz całe mieszkanie: zamknij wszystkie drzwi, zgaś światło i uważnie nasłuchuj. Możesz rozsypać mąkę na podłodze, a także położyć miskę z intensywnie pachnącym jedzeniem. Nie panikuj i przeszukaj miejsca, w których gryzoń mógł zasnąć – w wielu przypadkach szczury znajdują się, gdy śpią w kupce ubrań w szafie, a niekiedy i same przychodzą, gdy zgłodnieją.

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *