Każdy, kto posiada szczury bądź inne gryzonie, nie raz spotkał się ze stwierdzeniem, że wydzielają one nieprzyjemny zapach. Wbrew pozorom jest zupełnie inaczej – szczury to niezwykle mądre i czyste zwierzęta, jednak same nie posprzątają sobie klatki. To do nas – właścicieli – należy ten obowiązek. Jak często sprzątać szczurom klatkę?
Ostatnio na blogu: Jaki transporter dla szczura kupić?
Co jaki czas powinno się odbywać sprzątanie szczurzej klatki?
Wyposażenie szczurzej klatki jest zwykle bardzo rozbudowane. Znajduje się w niej mnóstwo hamaków, wykonanych z materiału, półki (plastikowe bądź drewniane), a także domki. Niedbanie o te elementy może powodować, że ze szczurzej klatki faktycznie zacznie wydzielać się nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, należy dość często sprzątać szczurzą klatkę. W jakiej częstotliwości najlepiej to robić?
Wszystko jest tak naprawdę zależne od ilości gryzoni, które zamieszkują klatkę. Im więcej szczurów, tym częściej trzeba będzie im sprzątać. Większe sprzątanie, w którego skład wchodzi wymiana hamaków, podłoża, czy umycie podstawowych elementów wyposażenia (jak domki czy sputniki), powinno odbywać się co 3-4 dni.
W czym prać szczurze hamaki?
Szczurze hamaki bardzo szybko przesiąkają moczem, dlatego też dość prędko zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Najlepszym sposobem na ich odświeżenie, jest wypranie hamaków w pralce. W tym celu można zastosować hipoalergiczny proszek do prania, który stosuje się podczas prania ubrań niemowlętom i małym dzieciom. Warto również dodać odrobinę octu, który zamaskuje nieprzyjemne zapachy.
Przykładowy proszek do prania hamaków
Co ile wymieniać podłoże w szczurzej klatce?
W klatce szczura może znaleźć się kilka rodzajów podłoża, a do najbardziej popularnych można zaliczyć: pellet, trociny odpylone, a także dywanik. Warto wymieniać je podczas generalnego sprzątania, czyli co około 4-5 dni, w zależności od stopnia zabrudzenia.
Ze swojej strony mogę polecić dywanik lub drybed do klatki, w połączeniu z kuwetą. Nauka kuwetowania szczura nie jest trudna, a bardzo ułatwia sprzątanie klatki.
Czego używać do wycierania półek w klatce?
W klatce można zastosować dwa rodzaje półek: plastikowe, a także drewniane. Ta druga propozycja nie jest polecana dla szczurów – drewno szybko przesiąka moczem, a brzydkiego zapachu nie da się zamaskować praktycznie niczym. Takie półki lepiej wymienić na plastikowe, które są prostsze w czyszczeniu i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu po ich umyciu.
Do wytarcia plastikowych półek można użyć zwykłej wody z szarym mydłem lub sodą. Należy je jednak bardzo dokładnie umyć i wytrzeć, tak, aby gryzonie nie miały styczności z detergentami. Półki można również przetrzeć chusteczkami dla dzieci, które są dostępne do kupienia w każdym sklepie.
Półki w klatce warto wycierać codziennie. Dzięki temu jest większa szansa na to, że z klatki nie będzie wydzielał się nieprzyjemny zapach.
Czym zamaskować nieprzyjemny zapach z klatki?
Najlepszym sposobem na zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu z klatki jest po prostu jej sprzątanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w niektórych przypadkach można zastosować neutralizator zapachu w sprayu. Skutecznie usuwa on brzydkie zapachy, jednak nie stanowi on rozwiązania na długo. Klatka powinna być często sprzątana – będzie to bardziej komfortowe dla gryzoni.
Przykładowy neutralizator zapachu
Kiedy myć całą klatkę?
Raz na jakiś czas warto przemyć całą klatkę. Zwykle nie jest ona mała, dlatego też może być to utrudnione. Jeżeli ma się odpowiednio dużo miejsca, klatkę można umyć w wannie lub na ogródku. W tym celu używa się płynu do naczyń/mydła, a także octu. W przypadku, gdy nie ma się odpowiednio dużo miejsca, 1-2 razy do roku można umyć klatkę na myjni samochodowej.
Podsumowanie
Dbanie o gryzonie polega nie tylko na ich żywieniu czy zabieraniu do weterynarza, ale też na zapewnianiu im czystej i komfortowej przestrzeni w klatce, czyli miejscu, w którym spędzają dużą część swojego dnia. W zależności od ilości posiadanych szczurów warto zmieniać hamaki i podłoże co 3-5 dni. Półki warto przecierać codziennie, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach moczu. Raz lub dwa razy do roku można przemyć całą klatkę, aby była ona czysta.