Przyjazd pierwszych szczurów zawsze wiąże się z niezwykłą ekscytacją. W tym ferworze, łatwo zapomnieć o kilku rzeczach, które trzeba zorganizować jeszcze przed przyjazdem gryzoni do domu. Jeżeli dopiero jesteś na etapie planowania zakupu lub adopcji, zapraszam Cię do wpisu dla początkujących, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o opiece nad tymi gryzoniami. Przejdźmy jednak do rzeczy. Jak przygotować się na przyjazd szczurów do domu?
Jak zabezpieczyć szczura w podróży?
Każdego gryzonia wpierw skądś trzeba odebrać. Niezależnie od tego, czy kupujesz szczury w hodowli, czy adoptujesz je z domu tymczasowego lub osoby prywatnej, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie zwierzaków podczas drogi. Najgorszym z możliwych pomysłów jest transport gryzoni w kartonowym pudełku – szczury są naprawdę sprytne i z łatwością mogą wygryźć dziurę i wydostać się na wolność.
W czym najlepiej (i najbezpieczniej) przewieźć szczury do domu?
Tutaj odpowiedź może być tylko jedna – transporter dla szczura. Obecnie rynek oferuje naprawdę wiele transporterów dla zwierząt, w których bezpiecznie i bez obaw o życie gryzoni, można je przewozić w inne miejsce. Jak wybrać dobry transporter?
Jest to raczej kwestia indywidualna. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, ile chcesz mieć szczurów. W mojej opinii lepiej kupić od razu większy transporter, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie zamarzy nam się adopcja lub zakup kolejnych pupili. Trzeba również pamiętać, że transporter przydaje się nie tylko do przywiezienia szczura do domu, ale też do bezpiecznego przetransportowania do weterynarza.
Najlepszym wyborem będzie transporter z wytrzymałego tworzywa, którego szczury nie będą w stanie przegryźć. Dostępne są również transportery materiałowe, jednak nie przy wszystkich szczurach się ona sprawdzają, ponieważ mogą w nich zostać wygryzione dziury.
Przyjazd szczurów do domu – przygotowanie klatki i wyposażenia
Jeszcze przed przybyciem gryzoni do mieszkania, powinieneś zadbać o odpowiednie przygotowanie klatki. Na mojej stronie znajdziesz obszerny artykuł o tym jaka klatka dla szczura oraz jak wyposażyć klatkę dla szczura, dlatego bardzo zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów, jeżeli jeszcze mało wiesz na ten temat.
Klatka dla 2-4 szczurów powinna mieć wymiary 80x50x80 cm i to jest absolutne minimum – wszystkie inne klatki jakie znajdziesz, mniejsze nawet o kilka centymetrów, nie nadają się dla tych gryzoni. Ze swojej strony mogę polecić takie klatki jak: Perfect, Frodo, Savic Suite Royal XL, czy Savic Zeno 3 Empire. Wszystkie te, a także inne klatki, wraz z ich pełnym opisem oraz zaletami i wadami, znajdziesz we wspomnianym już wcześniej przeze mnie wpisie.
Przed przyjazdem zwierzaków kup również wyposażenie klatki – plastikowe domki, sputniki, hamaki, koszyczki, a także miska na karmę oraz poidełko na wodę to niezbędne elementy w klatce dla Twoich gryzoni. Przygotuj też odpowiednią ściółkę – wszelkie trociny niestety odpadają, ponieważ pylą i drażnią szczurzy nos. Najlepszym wyborem będzie pellet, trociny odpylone czy nawet zwykły dywanik łazienkowy na dnie klatki.
Karma dla gryzoni – co kupić przed przyjazdem szczurów do domu?
Nie wszystkie karmy dla szczurów, które dostępne są w sklepie zoologicznym są właściwe dla tych gryzoni. Ich skład nie jest najlepszy; zawierają one sól oraz inne sztuczne składniki, które nie służą szczurom. Co więc wybrać dla szczura?
Moje szczury jedzą karmę JR Farm Uczta dla Szczura, która jest jedną z polecanych karm. Równie dobrymi wyborami są: Mixerama Bubus Tasty, Mixerama Pure Nature premium oraz Niezłe ziółko – karma dla szczura. Tego rodzaju karmy są przystępne cenowo, mają naprawdę dobry skład, a co najważniejsze – szczury bardzo chętnie je jedzą.
Staraj się zwracać uwagę na skład tego, co podajesz swoim gryzoniom. Unikaj wspomnianej już soli, cukru, sztucznych składników oraz wszelkich napompowanych, kolorowych chrupek w karmie.
Nowe szczury w domu – co dalej?
Odebrałeś szczury, przywiozłeś je do mieszkania i zastanawiasz się co teraz? Przede wszystkim musisz dać nowym gryzoniom czas. Zostaw je same na 24 godziny – niech zapoznają się z otoczeniem oraz nieznanymi wcześniej dźwiękami i głosami. W kolejnych dniach możesz stopniowo zapoznawać szczury ze sobą. Noś je w bluzie, dawaj im przysmaki z ręki, a gdy już wyczujesz ich zachowanie, wypuść je na wybieg po łóżku lub w miejscu, w którym nie będą miały możliwości uciec w ciasną norę.
Jeżeli Twoje szczury pochodzą z niepewnego miejsca, a chcesz je połączyć ze swoim stadem, zrób im 2-tygodniową kwarantannę. Przez ten czas obserwuj szczury, czy się nie drapią, nie kichają lub nie wykazują innych objawów choroby. Dla pewności możesz zabrać je na wizytę do doktora weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu tych małych zwierząt.
Podsumowanie
Przed przyjazdem szczurów do domu, musisz pamiętać o przygotowaniu klatki, zakupie wyposażenia oraz odpowiedniej karmy, którą będziesz żywić swoje gryzonie. Równie ważny jest zakup transportera, w którym zawieziesz zwierzaki do nowego miejsca, i który będzie przydatny podczas innych podróży oraz wizyt u weterynarza.
Po przyjeździe do domu daj szczurkom trochę czasu – przejechały one długą drogę i są w nowym miejscu. Nie wyciągaj ich od razu z klatki i nie stresuj dodatkowo. Zostaw je same na cały dzień, tak, by mogły w spokoju zapoznać się z nowym otoczeniem. Po tym okresie możesz przejść do zaznajamiania ich ze sobą.